fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: opłata za udział w branżowym spotkaniu integracyjnym nie jest kosztem uzyskania przychodów

Fotolia.com
Przedsiębiorca nie może rozliczyć w podatkowych kosztach opłaty za integracyjne spotkanie z kolegami po fachu.

Sportowe rozgrywki, konkursy, zwiedzanie, konsumpcja i dyskusje nie mają przełożenia na wyniki ekonomiczne firmy. Dlatego opłata za udział w branżowym spotkaniu integracyjnym nie jest kosztem uzyskania przychodów. To konkluzja wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

– To bardzo surowe dla przedsiębiorców stanowisko, na branżowe spotkanie idzie się przecież przede wszystkim w celach zawodowych – mówi Piotr Wołkowicz, radca prawny, menedżer w ALTO.

Sprawa dotyczyła doradcy podatkowego, który chce uczestniczyć w spotkaniach integracyjnych organizowanych przez samorząd zawodowy. A także w imprezach radców prawnych i adwokatów. Będą tam spartakiady, konkursy, turnieje, gry miejskie, zwiedzanie, aukcje charytatywne.

Czy wpisowe można zaliczyć do podatkowych kosztów? Przedsiębiorca twierdzi, że tak, ponieważ nawiązywanie kontaktów, wymiana doświadczeń zawodowych i zwiększenie rozpoznawalności w środowisku jest niezbędne w prowadzonej przez niego działalności.

Podkreśla, że poznanie innych prawników umożliwi mu pozyskanie nowych zleceń i w konsekwencji zwiększenie przychodów z działalności gospodarczej. Zaznacza też, że gdyby nie był doradcą podatkowym, na pewno by w tych spotkaniach nie uczestniczył.

Skarbówki te argumenty jednak nie przekonały. Uznała, że wydatki nie mają wpływu na wysokość przychodów z firmy. Spotkania są bowiem nakierowane na nawiązywanie relacji i współpracy z osobami z branży, a nie na pozyskiwanie klientów.

Zdaniem fiskusa wydatków nie można rozliczyć, nawet gdy przyjmiemy, że mają związek z przychodem. Udział w spotkaniach integracyjnych ma bowiem na celu tworzenie określonego wizerunku, co jest wyłączoną z podatkowych kosztów reprezentacją.

Co na to sąd? WSA w Szczecinie przyznał, że opłaty za udział w spotkaniach integracyjnych doradców podatkowych oraz radców prawnych i adwokatów nie są podatkowym kosztem. Przedsiębiorca nie wykazał bowiem związku wydatków z przychodem (czyli że będą miały przełożenie na wyniki ekonomiczne jego firmy).

– Mam wrażenie, że poglądy skarbówki i sądu są oderwane od rzeczywistości gospodarczej. Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne są kontakty w zawodowym środowisku. Zwłaszcza w branży prawniczej, gdzie mamy ustawowe ograniczenia reklamy działalności. Nawiązywanie znajomości jest więc jednym ze sposobów zdobywania klientów – tłumaczy Piotr Wołkowicz.

– Oczywiście nie da się powiązać spotkania z konkretnym przychodem, ale wydatek na uczestnictwo powinien być ogólnym kosztem prowadzenia działalności – podsumowuje ekspert.

O problemach przedsiębiorców z rozliczaniem różnego rodzaju imprez pisaliśmy w „Rzeczpospolitej" wielokrotnie. Ostatnio o wydatkach na pikniki, szkolenia i wyjazdy z klientami. Urzędnicy doszukują się w nich budowania wizerunku firmy, a to wyłączona z podatkowych kosztów reprezentacja. A sądy coraz częściej stają po stronie fiskusa.

Sygn. akt: I SA/Sz 1023/18

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA