Fiskus zmienia interpretacje o wymianie udziałów

Minister finansów zmienia pozytywne dla wspólników restrukturyzowanych spółek interpretacje. I nalicza im przychody.

Aktualizacja: 17.03.2016 07:04 Publikacja: 17.03.2016 06:22

Fiskus zmienia interpretacje o wymianie udziałów

Foto: www.sxc.hu

Wymiana udziałów to jeden z najlepszych ostatnio sposobów na podatkową optymalizację. Fiskus zaczął się jednak baczniej przyglądać przeprowadzanym transakcjom. Na przyszły rok planuje tzw. małą klauzulę obejścia przepisów (patrz ramka), na razie zmienia korzystne dla podatników interpretacje.

Jakie są zyski z wymiany udziałów?

–Przeprowadzana jest po to, aby podwyższyć ich wartość – tłumaczy doradca podatkowy Tomasz Piekielnik. – Przy ich sprzedaży można potem naliczyć wyższe koszty, dzięki czemu zapłacimy niższy podatek. Jeśli spółki przeprowadzające restrukturyzację chcą zaoszczędzić na podatku, powinny zacząć całą operację właśnie od wymiany udziałów.

Transakcja bez przychodu

Transakcję trzeba przeprowadzić tak, aby nie została opodatkowana. O tym, jak to zrobić, mówi art. 24 ust. 8a ustawy o PIT. W uproszczeniu wynika z niego, że przychód nie powstaje wtedy, gdy wspólnik wnosi udziały, dostaje w zamian inne, a spółka nabywająca uzyskuje bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały otrzymuje.

– Fiskus bardzo korzystnie interpretował ten przepis, nawet po 1 stycznia 2015 r., kiedy został zaostrzony – tłumaczy Tomasz Piekielnik. – Z interpretacji wynikało, że wystarczy, by kilku wspólników wniosło udziały, a ich suma dawała większość głosów spółce nabywającej.

Nieprawidłowa interpretacja

Tak było przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2015 r. Uznała ona, że wniesienie udziałów do spółki holdingowej (razem z innymi wspólnikami) nie powoduje powstania przychodu u wnoszącego. Spółka holdingowa uzyskała bowiem bezwzględną większość głosów w spółce, której udziały nabyła.

Minister finansów skorygował jednak to stanowisko. Podkreślił, że neutralna podatkowo wymiana następuje, jeżeli spółka nabywająca uzyska większość głosów, ale wskutek otrzymania udziałów od pojedynczego wspólnika. Sytuacja każdego ze wspólników musi być oceniania osobno, nawet gdy wniesienie udziałów następuje w jednej transakcji. I podsumował, że w rozpatrywanej sprawie samodzielne wniesienie udziałów nie zapewni spółce holdingowej bezwzględnej większości głosów, bo udziały żadnego ze wspólników nie reprezentują więcej niż 50 proc. praw głosu.

W związku z tym transakcja nie spełnia warunków neutralnej podatkowo wymiany. U wnoszącego udziały powstanie więc przychód z kapitałów pieniężnych (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT). Podatek wyniesie 19 proc. dochodu (interpretacja ministra finansów nr DD9.8220.2.46.2016.KZU).

– Wygląda na to, że skarbówka przez rok błędnie rozumiała przepisy, a teraz dopiero się zreflektowała – podsumowuje Tomasz Piekielnik.

Konieczne uzasadnienie ekonomiczne

Zamykamy luki podatkowe, którymi wyciekały pieniądze – takie jest uzasadnienie do nowelizacji ustaw o PIT i o CIT, którą przedstawiło Ministerstwo Finansów (obecnie projekt jest w konsultacjach publicznych). Jeden z pomysłów to konieczność ekonomicznego uzasadniania transakcji wymiany udziałów. Jeśli nie uda się tego zrobić, skarbówka może uznać, że jej celem jest unikanie opodatkowania. Może się to skończyć określeniem podatku, który będzie liczony tak jak przy aporcie udziałów.

Ma to być kolejna (po obowiązujących już przepisach o dywidendach) tzw. mała klauzula obejścia przepisów. Fiskus planuje też wprowadzenie do ordynacji podatkowej ogólnej klauzuli pozwalającej kwestionować transakcje dające podatkowe korzyści (projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów). Ma wykluczyć przeprowadzanie sztucznych i niemających uzasadnienia gospodarczego operacji.

Wymiana udziałów to jeden z najlepszych ostatnio sposobów na podatkową optymalizację. Fiskus zaczął się jednak baczniej przyglądać przeprowadzanym transakcjom. Na przyszły rok planuje tzw. małą klauzulę obejścia przepisów (patrz ramka), na razie zmienia korzystne dla podatników interpretacje.

Jakie są zyski z wymiany udziałów?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów