fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy od wynajmu auta za granicą trzeba zapłacić podatek u źródła

123RF
Zryczałtowany podatek powinien być przez płatnika pobierany także wówczas, gdy zagraniczny kontrahent uzyskuje dochody z działań podejmowanych co prawda poza granicami Polski, lecz na rzecz krajowej firmy.

Zagadnienie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego u źródła (ang. withholding tax, w skrócie WHT) od transakcji dotyczących wynajmu samochodów (i innych pojazdów mechanicznych) za granicą, z racji skomplikowanych regulacji, jest problemem, z którym od lat zmagają się polscy przedsiębiorcy. Problem ten jest poważny, gdyż to na polskich podmiotach wypłacających należności za granicę, jako na płatnikach podatku u źródła, ciąży ryzyko zakwestionowania ich rozliczeń i powstania u nich zaległości podatkowych.

Czym jest WHT

Zgodnie z ustawą o CIT podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu podlegają obowiązkowi podatkowemu od dochodów osiąganych na jej terytorium. W praktyce, pobór podatku od podatnika zagranicznego może w takiej sytuacji nastąpić w ten sposób, że to polski podmiot, który wypłaca należności na rzecz zagranicznego kontrahenta, jest zobowiązany, jako płatnik, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tej wypłaty, czy...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA