Uszczelniania systemu ciąg dalszy - małe klauzule antyabuzywne w ustawach podatkowych

Do ustaw o podatkach dochodowych wprowadzono od 1 stycznia nowe tzw. małe klauzule antyabuzywne. Dotyczą one m.in. ograniczeń w rozliczaniu strat oraz zmian stosowanych stawek amortyzacyjnych.

Publikacja: 31.01.2021 10:11

Uszczelniania systemu ciąg dalszy - małe klauzule antyabuzywne w ustawach podatkowych

Foto: Adobe Stock

Poza m.in. opodatkowaniem CIT spółek komandytowych, alternatywnych form opodatkowania podatkiem dochodowym spółek kapitałowych (ryczałt od dochodów spółek kapitałowych i fundusz inwestycyjny), a także nowymi regulacjami dotyczącymi spółek nieruchomościowych, dodatkowo w 2021 r. wprowadzono w ustawach o PIT i o CIT kolejne klauzule mające za zadanie uszczelnienie systemu podatkowego.

Od 2016 r. istnieje tzw. generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 119a ordynacji podatkowej). Jej zastosowanie możliwe jest w stosunku do dowolnego stanu faktycznego, w którym organy podatkowe dopatrują się osiągnięcia korzyści podatkowej powstałej w sposób sprzeczny z celem danej ustawy podatkowej. Tak zwane małe klauzule służące przeciwdziałaniu unikania opodatkowania wprowadzane są natomiast bezpośrednio w przepisach materialnego prawa podatkowego (np. w ustawach o podatkach dochodowych) i dotyczą jedynie konkretnych zdefiniowanych przypadków. Przykładem takiej klauzuli jest obowiązująca już wcześniej w ustawie o PIT i w ustawie o CIT zasada uznania tzw. transakcji wymiany udziałów za neutralną podatkowo pod warunkiem przeprowadzenia jej z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych. Od 1 stycznia 2021 r. w życie weszły kolejne tego typu regulacje, a ich przeoczenie może podatników słono kosztować. Należą do nich przykładowo:

Pozostało 88% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów