fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ulga na złe długi w PIT i CIT od 2020 roku

Adobe Stock
Od 1 stycznia w ustawach o podatkach dochodowych obowiązuje nowa instytucja, wzorowana na przepisach o VAT, która ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości przedsiębiorców borykających się z nierzetelnymi dłużnikami.

Wierzyciele byli dotychczas poszkodowani działaniami nierzetelnych dłużników w dwojaki sposób, tj. raz poprzez nieotrzymanie w terminie należnego wynagrodzenia, a drugi raz poprzez konieczność zapłaty podatku dochodowego od dochodów „wirtualnych" (opodatkowanych na bazie memoriału). Przepisy były przy tym skonstruowane w taki sposób, że nie zmuszały dłużnika do pomniejszenia kosztów podatkowych pomimo braku zapłaty, co mogło się wydawać oczywistą niesprawiedliwością.

Pomimo, jak się wydaje, słusznego kierunku, w którym poszedł polski ustawodawca, nowe przepisy spotykają się z liczną krytyką. Co ciekawe, nawet samo Ministerstwo Finansów w toku konsultacji publicznych postulowało, aby usunąć przepisy o uldze na złe długi z ustaw podatkowych, argumentując, że: „(...) fakt korekty strony przychodowej o kwoty wynikające z niezapłaconych faktur nie spowoduje zwiększenia skłonności podatnika do terminowego regulowania długów, gdyż częstą przyczyną nieregulowania...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA