fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspólnik spółki komandytowej nie odliczy składek ZUS

Adobe Stock
Zmiana sposobu opodatkowania spółek komandytowych nie zwalnia ich wspólników z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społecznie i zdrowotne. Nie pozwala jednak na ich odliczenie, jeśli jedynym źródłem przychodu są udziały w zyskach.

Od 1 stycznia (albo od 1 maja 2021 r.) spółki komandytowe stały się podatnikiem CIT. To z kolei oznacza, że wspólnik takiej spółki nie uzyskuje dochodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, lecz z kapitałów pieniężnych.

Niestety, ta zmiana w zakresie opodatkowania nie wpływa na zobowiązania wspólników spółek komandytowych (osób fizycznych) względem ZUS. W konsekwencji, nadal muszą oni opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dlaczego „niestety"? Otóż dlatego, że zakwalifikowanie przychodu z udziału w zysku spółki komandytowej do źródła kapitały pieniężne (a nie, jak dotąd, do źródła działalność gospodarcza) spowoduje, że zapłaconych składek społecznych i zdrowotnych nie będą mogli odliczyć od dochodu ani od podatku z tego źródła.

Czytaj też: MF: wspólnicy spółek komandytowych zapłacą podatek od udziału w zysku

Niekorzystna dla wspólników spółek komandytowych sytuacja wynika z tego, że opodatko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA