Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, Ruch Młodej Polski czy Konfederacja Polski Niepodległej w swej działalności nie zapominały o II wojnie światowej. Nic dziwnego, skoro w szeregach wielu z nich znajdowały się osoby aktywne w latach 1939–1945, m.in. Jan Józef Lipski czy gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz. Niekiedy zresztą (np. KPN) próbowały one kopiować struktury konspiracyjne z okresu II wojny światowej. Zresztą samo powstanie Konfederacji Polski Niepodległej 1 września 1979 r. nie było przypadkowe.
Przypominanie prawdziwej historii Polski, w tym II wojny światowej, było oczywiście jednym z kilku pól aktywności opozycji demokratycznej w Polsce, zarówno w latach 70., jak i 80. Jej działacze starali się tę historię odkłamywać, w tym pokazywać prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow, agresji wojsk sowieckich na Polskę oraz zbrodni katyńskiej. Nic zatem dziwnego, że II wojna światowa była jednym z tematów obecnych w opozycyjnej prasie. ...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.