Rocznica śmierci kapłana. Jak pokazać księdza Jerzego Popiełuszkę

W tym roku przypada 40. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Przez cały rok będą organizowane wydarzenia, których celem jest upamiętnienie tego kapłana, jego świadectwa i ponadczasowego przesłania.

Publikacja: 23.02.2024 03:00

Ks. Jerzy Popiełuszko

Ks. Jerzy Popiełuszko

Foto: Archiwum Fotorzepa

Takie cele stawia sobie Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki razem z archidiecezją warszawską i sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego. Obchody zaczną się 28 lutego, czyli w rocznicę pierwszej mszy za ojczyznę odprawionej przez księdza Popiełuszkę w 1982 r., potrwają do 3 listopada – rocznicy pogrzebu księdza. W wymiarze duchowym złoży się na nie program modlitwy „o wolność od lęku i nienawiści” połączonej z refleksją nad jego nauczaniem.

Kardynał Nycz: męczennik za wiarę i człowieka

Kardynał Kazimierz Nycz wskazuje, że celem powinien być powrót do podstawowych wymiarów życia tego kapłana, akcentów, które zostawił. Jednak zdaniem duchownego nie tyle chodzi o to, aby go uwspółcześniać, ale aby te wymiary były aktualne na nasze czasy. – To było męczeństwo za wiarę i męczeństwo za człowieka, jego godność – przypomniał kardynał. Wskazał, że ważna jest też modlitwa za jego kanonizację. – Jako ksiądz posłany do duszpasterstwa potrafił być człowiekiem, który pokazał piękno wiary katolickiej, uwypuklając system wartości jako propozycję, którą Kościół daje współczesnemu światu. A tego współczesnemu światu brakuje – dodał metropolita warszawski.

Czytaj więcej

Proces kanonizacji księdza Popiełuszki wyhamował. Brakuje cudu

– To był człowiek prawdy, miłości i wiary – wskazuje ks. dr Marcin Brzeziński, kustosz sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. – Bronił godności człowieka pogardzanego. Trzeba pójść drogą duchową, aby powiedzieć współczesnemu człowiekowi, że potrzebna jest przemiana naszych serc, usunąć złe emocje, zło, zapraszamy zatem do postu od złych słów – dodał ks. Brzeziński. Jego zdaniem czas wspomnienia ks. Jerzego powinien służyć refleksji osobistej.

Ks. Jerzy Popiełuszko może być patronem młodych

– To idealny patron na te czasy i na dorosłość, w którą wchodzimy – uważa 18-latka Eliza Pardyka z ruchu młodzieży ks. Jerzego.

– Naszym celem jest zrobić wszystko, bez dotacji i umocowania w instytucjach, aby jego głos był słyszany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – dodał Paweł Kęska, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, który skupia też członków rodziny Popiełuszki, historyków, pracowników instytucji kultury, artystów.

Dlatego w celu symbolicznego połączenia działań różnych instytucji stworzony został logotyp obchodów, a także strona internetowa 40rocznica.popieluszko.net.pl, na której umieszczane będą informacje związane wydarzeniami, których celem jest upamiętnienie księdza. Już są na niej informacje o 42 wydarzeniach.

Planowane są m.in. seminaria naukowe, koncerty, wystawy, pokazy filmów. Fundacja „Dobro”, na czele której stoi bratanek kapłana Marek Popiełuszko, planuje 7 i 8 września w Okopach i Suchowoli – miejscach, skąd pochodził ksiądz Jerzy, uroczystości i koncert Piotra Rubika, a także zjazd szkół, których jest patronem. Wydarzenia planuje też IPN, m.in. odsłonięcie upamiętnień w Rzeszowie i Białymstoku, a 19 października uroczystości państwowe.

Kim był Jerzy Popiełuszko

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 roku w Okopach na Podlasiu. Po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach. Po święceniach kapłańskich w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach archidiecezji warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia.

Czytaj więcej

Nauczyciele Jerzego

W ostatnich latach życia posługiwał w parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne msze święte za ojczyznę gromadzące wielotysięczne tłumy.

Ksiądz Jerzy kapelanem Solidarności

W czasie stanu wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych, dlatego stał się obiektem prowokacji ze strony komunistycznych służb. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. W trakcie powrotu został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego ciało zostało wrzucone do Wisły na wysokości tamy we Włocławku.

Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku, zgromadził blisko milion osób. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Takie cele stawia sobie Społeczny Komitet Upamiętnienia 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki razem z archidiecezją warszawską i sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego. Obchody zaczną się 28 lutego, czyli w rocznicę pierwszej mszy za ojczyznę odprawionej przez księdza Popiełuszkę w 1982 r., potrwają do 3 listopada – rocznicy pogrzebu księdza. W wymiarze duchowym złoży się na nie program modlitwy „o wolność od lęku i nienawiści” połączonej z refleksją nad jego nauczaniem.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
Sąd ma się zająć prowokacją na Chłodnej
Historia
Będzie można zobaczyć sutannę Popiełuszki
Historia Polski
Żądali długoletniego więzienia dla strajkujących z „Wujka”
Kościół
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół”
Kościół
Spanie z księdzem, stworzenie sekty. Analiza decyzji kard. Kazimierza Nycza w głośnej sprawie
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?