Rozwiążą worek z inwestycjami

Deweloperzy zapowiadają, że w 2020 roku trafi na rynek wiele inwestycji mieszkaniowych i biurowych.

Aktualizacja: 31.12.2019 11:44 Publikacja: 31.12.2019 11:32

Quadro - inwestycja Piątkowska103

Quadro - inwestycja Piątkowska103

Foto: materiały prasowe

Jaki to był rok dla deweloperów? Co planują na kolejny? Co czeka rynek?

Magdalena Reńska, członek zarząd spółki Euro Styl z Grupy Dom Development:

- 2019 to ważny i bardzo udany rok dla Euro Stylu. Zawarliśmy kilka transakcji, które już w 2020 roku zaowocują rozpoczęciem inwestycji o dużej skali i wadze nie tylko dla naszej firmy, ale również dla Gdańska. Nabyliśmy m.in. 7-hektarowy grunt w Śródmieściu (część Młodego Miasta), w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. To niezwykle ważny obszar dla rozwoju Gdańska. Zbudujemy tam 1,2 tys. mieszkań. Powstaną też lokale usługowe i biurowe. Funkcje komercyjne ulokujemy w zabytkowym budynku, tzw. hali U-Bootów, który odrestaurujemy.

Drugim ważnym wydarzeniem było podpisanie umowy partnerstwa publiczno-prywatnego wpisującego się w rewitalizację Dolnego Miasta, pomiędzy Miastem Gdańsk a konsorcjum GGI Dolne Miasto, które Euro Styl tworzy z firmą Inopa. Teren, którego dotyczy umowa, to 11 ha. Wspólnie zrealizujemy kilka inwestycji o charakterze publicznym, m.in. kompleks sportowy i przedszkole, zagospodarujemy tereny zielone i nabrzeże rzeki, zrewitalizujemy zabytkową kamienicę. Stanie tu także zabudowa mieszkaniowa - ok. 700 mieszkań i lokali usługowych. Gdańsk jest wyjątkowym miastem w skali kraju pod względem realizacji nowych inwestycji w samym Śródmieściu.

My posiadamy grunty pod nowe inwestycje - zarówno apartamentowe jak i z sektora popularnego. W  2020 roku będziemy kontynuować także rozpoczęte projekty, m.in. budowę osiedle Beauforta na Pogórzu k. Gdyni i Zielonego Południka w Gdańsku. 2019 rok był kolejnym rokiem wzrostu cen nieruchomości w Trójmieście. Powody były podobne jak w 2018 roku (rosnące koszty podwykonawstwa i bardzo drogie działki). Niestety, zapowiadane na 2020 rok podwyżki (cen energii i płac) mogą wpłynąć na dalsze wzrosty cen mieszkań. W mijającym roku obserwowaliśmy nowy trend dotyczący wyborów, których dokonują poszukujący nieruchomości do zamieszkania.

Rośnie grupa klientów, którzy rezygnują z domów jednorodzinnych na obrzeżach Trójmiasta, na rzecz mieszkań, nawet o mniejszym - w stosunku do dotychczas posiadanego - metrażu, jednak bliżej centrum miasta lub biznesowych ośrodków Trójmiasta.

Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.

- W 2019 rok weszliśmy z ambitnymi planami. Naszym priorytetem stał się dalszy rozwój działalności biznesowej i zwiększenie aktywności na rynku mieszkań. Jednocześnie podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu drugiego etapu projektu biurowego .KTW. Będąc częścią rodzinnej firmy inwestycyjnej TDJ, chcemy realizować przedsięwzięcia o dużym potencjale. Wzmacniamy obecność na Górnym Śląsku, a zarazem analizujemy inne rynki regionalne. Nabyliśmy nowe grunty, m.in. Bielsku-Białej, biurowiec w Krakowie, i pracujemy nad kolejnymi inwestycjami. Ekspansja geograficzna to jeden z naszych kluczowych celów na 2020 roku.

W 2019 roku rozpoczęliśmy budowę Pierwszej Dzielnicy w Katowicach, w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Kultury. To projekt premium w wyjątkowej lokalizacji, z udogodnieniami dla mieszkańców takimi jak pralnia, bawialnia, strefa coworkingowa. W

Mijający rok upłynął także pod znakiem kontynuacji pozostałych inwestycji mieszkaniowych. W największej z nich, na osiedlu Franciszkańskim w Katowicach, oddaliśmy do użytkowania dwa nowe budynki z parterami usługowymi, gdzie powstają m.in. przedszkole, mały sklep spożywczy, salon fryzjerski, salon optyczny z gabinetem okulistycznym i biuro rachunkowe.

Analizy górnośląskiego rynku mieszkaniowego jednoznacznie potwierdzają duży potencjał regionu. Rynek wciąż pozostaje nienasycony, a wraz z rozwojem gospodarczym metropolii i pojawianiem się nowych centrów biznesu, potrzeby mieszkaniowe rosną. Stąd nasza duża aktywność połączona z chęcią uzupełniania regionalnej oferty o lokale premium.

Magdalena Szulc, menedżer firmy Ataner:

W 2019 rok mieszkania nadal sprzedawały się dobrze. Mimo głosów niepokoju płynących z różnych stron, uważamy, że rynek jest stabilny i na razie nie grozi mu żaden drastyczny skok. Oczywiście. rosną ceny materiałów budowlanych i robocizny, co siłą rzeczy musi wpływać na ceny mieszkań. Zainteresowanie jednak nie maleje. Sukcesem są powracający i nowi klienci, którzy wciąż chętnie kupują mieszkania mimo głosów o kryzysie na rynku budowlanym.

Naszą flagową inwestycją jest budowany obok dworca PKP Poznań Główny najwyższy budynek mieszkalny w Poznaniu, Towarowa 39. To lokalizacja dla osób ceniących mieszkanie w centrum lub kupujących lokale w celach inwestycyjnych. Budynek będzie miał 22 kondygnacje naziemne, siłownię oraz taras na dachu przeznaczone tylko dla mieszkańców.

Ewa Waliszewska, specjalista firmy Inwestycje Hryniewicz.pl:

Do sprzedaży trafiły trzy nasze projekty - Sikorskiego 8 na Wildzie, Willa Racławicka 78 na Grunwaldzie i Pałacowa 2 w Dąbrówce, które w znacznej większości znalazły już swoich nabywców. Okres prosperity z pewnością zawdzięczamy trzem istotnym czynnikom. Po pierwsze, najniższe w historii stopy procentowe (w pewnym momencie oprocentowanie depozytów sięgnęło nawet zera), co oznacza, że inwestorzy tzw. rezerwy gotówkowe lokowali w mieszkania na wynajem. To właśnie na Sikorskiego 8 pojawiło się spore grono inwestorów.

Po drugie, stale rosnące oszczędności Polaków, a więc bogacenie się społeczeństwa. I po trzecie, kolejne fazy wzrostu zainteresowania najmem mieszkań. Tutaj nie bez znaczenia był również napływ migrantów z Ukrainy. O ile w centrum Poznania pojawiło się więcej inwestorów, o tyle na obrzeżach miasta, w Dąbrówce, stale mieszkać wolą młode rodziny z dziećmi lub rodziny, które sprowadzają blisko siebie swoich rodziców i dziadków. A jaki będzie rok 2020? Dla naszej firmy pracowity. Rozpoczęliśmy budowę Jeżycach.

Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner:

Rok 2019 możemy zaliczyć do udanych.Zakończyliśmy sprzedaż Śródki OdNowa. Rozpoczęliśmy drugi etap inwestycji. Rynek w mijającym roku zmienił się, było więcej zakupów inwestycyjnych. Nie bez echa odbywa się też napływ migrantów głównie z Ukrainy, stanowią oni cześć naszych nabywców.

W przygotowaniu mamy kolejny projekt, tym razem na Grunwaldzie w Poznaniu. Jarochowskiego 81 to wielorodzinny budynek, którego sprzedaż i budowę rozpoczniemy w I kw. nowego roku.

Marek Smogór, prezes Quadro Development:

Polski rynek deweloperski 2019 r. działał na bardzo wysokich obrotach, branża nie miała większych powodów do niepokoju. Sukces sprzedażowy nasza firma odniosła na Sielskiej 14 w Poznaniu. Wszystkie mieszkania znalazły nabywców w ciągu roku. Na na Bosej 7 w ofercie zostało kilka lokali.

W III kwartale rozpoczęliśmy przygotowania do inwestycji Piątkowska 103, której budowa ruszy niebawem. A już 70 proc. mieszkań znalazło już nabywców. Taki wynik napawa optymizmem i skłania do przygotowywania kolejnych inwestycji.

Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży spółki Agrobex:

W sprzedaży mamy aż dziewięć projektów - większość wielkopolskich, ale i w Zielonej Górze. Popyt na mieszkania nie spada, na co rynek odpowiada podażą. Stosunkowo niedawno wprowadziliśmy do oferty osiedle Kleszczewo Park.

Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development:

Polacy nadal chętnie decydowali się na zakup nowego domu, zwłaszcza w segmencie domów bliźniaczych. Tendencja odchodzenia od wyboru mieszkania w bloku jest coraz bardziej widoczna, doceniamy posiadanie większej przestrzeni. Jesteśmy obserwatorami tych trendów, stąd postawiliśmy na kolejny projekt osiedla domów bliźniaczych - Nowy Jasin.

Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development:

Rok 2019 okazał się bardzo dobry, i dla naszej firmy, dla całej branży deweloperskiej. Popyt na mieszkania zdecydowanie nie maleje, widzimy to po liczbie rezerwacji lokali nie tylko w Zielonej Górze, ale i w Poznaniu. Największym zainteresowaniem cieszyły się mniejsze mieszkania (najczęściej dwupokojowe) do 45 mkw., które nabywane są głównie w celach inwestycyjnych. Widzieliśmy to doskonale przy uruchomieniu sprzedaży inwestycji Zdrojowa Polana. W ciągu pół roku 70 proc. lokali znalazło swoich nabywców.

Jaki to był rok dla deweloperów? Co planują na kolejny? Co czeka rynek?

Magdalena Reńska, członek zarząd spółki Euro Styl z Grupy Dom Development:

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu