fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Mieszkania w Gdańsku drożeją najszybciej

Wolne Miasto Gdańsk - osiedle Eco Classic
materiały prasowe
Najdroższą pod względem cen nieruchomości Warszawę starają się dogonić Gdańsk i Kraków. W Trójmieście na wynajmie można zarobić nawet 7 proc. rocznie.

Według danych portalu RynekPierwotny.pl, który opracowuje dane na temat rynku deweloperskiego do raportu Metrohouse, w III kwartale 2019 r. za mkw. mieszkania od dewelopera w Warszawie zapłacimy średnio 9,6 tys. zł, w Krakowie ponad 8,16 tys. zł, a w Gdańsku - ponad 8,3 tys. zł - podaje Żaklina Woźniak z sieci biur nieruchomości Metrohouse.

Porównując dzisiejsze ceny z tymi obowiązującymi w III kw. 2018 r., widać, że w niektórych miastach Polski ceny wzrosły nominalnie nawet o ponad 1 tys. zł za mkw. - Największy skok cenowy odnotowaliśmy w Gdańsku. Ceny w stolicy Pomorza poszły w górę o ponad 1,18 tys. zł za metr - podaje Marcin Jańczuk z Metrohouse.

- Poza czynnikami, które obserwujemy w całej Polsce (wzrost cen działek budowlanych, materiałów wykończeniowych i robocizny), na korzyść Gdańska przemawia unikatowa lokalizacja - komentuje Maciej Górka, ekspert Metrohouse z Gdańska. - Wielu klientów za całej Polski postrzega gdański rynek mieszkań w perspektywie inwestycji i to właśnie inwestorzy są siłą napędową zakupów na rynku pierwotnym. Coraz bardziej popularny jest model łączenia wynajmu krótkoterminowego w okresie wzmożonego ruchu turystycznego z tradycyjnym wynajmem długoterminowym w pozostałej części roku. Oprócz turystów (często ze Skandynawii) mieszkania wynajmowane są na dłuższy okres studentom i pracownikom z zagranicy - opowiada.

Podkreśla, że do inwestowania zachęca zwrot, który jest szacowany, średnio na 4 do nawet 7 proc. w skali roku.

- Spore różnice cen w porównaniu z ubiegłym rokiem widać także w Warszawie. W stolicy jest drożej o 999 zł - podaje Marcin Jańczuk. - We Wrocławiu - o 913 zł, a w Krakowie - o 889 zł. W porównaniu z zeszłym rokiem ceny najmniej, bo zaledwie o 89 zł, wzrosły w Poznaniu. Porównując aktualny kwartał do II kw. 2019 r. największy wzrost cen nastąpił w Gdańsku. Przez zaledwie trzy miesiące ceny wzrosły aż o 4,2 proc. Duży skok cenowy nastąpił także we Wrocławiu - o 2,5 proc. Na przestrzeni III i II kwartału i całego 2018 r. najbardziej stabilny cenowo jest Poznań.

Jak podają eksperci RynkuPierwotnegp.pl i Metrohouse, najbardziej zróżnicowany cenowo jest rynek pierwotny w Krakowie - Zestawienie przedstawione przez RynekPierwotny.pl w barometrze Metrohouse i Gold Finance wskazuje, że Kraków jest miastem posiadającym najbardziej zróżnicowany wachlarz cen nowych mieszkań - podkreśla Marcin Jańczuk. - Oczywiście najmniej jest mieszkań w cenach od 4 do 5 tys. zł za mkw. Jeśli chodzi o zakresy cenowe lokali od 5 do 9 tys. zł kupujący mają dość podobny wybór. W Warszawie mieszkania do 5 tys. zł wręcz nie występują, za to największy jest wybór mieszkań powyżej 10 tys. zł.

Najmniej zróżnicowana, a zarazem mająca największy wybór najtańszych mieszkań jest bezapelacyjnie Łódź, gdzie ponad 60 proc. oferty stanowią lokale wyceniane na 5 - 6 tys. zł za mkw. - Mieszkańcy Łodzi znajdą najwięcej mieszkań w cenie od 6 do 7 tys. zł za mkw., a w Krakowie i Wrocławiu najwięcej mieszkań jest w cenie od 7 do 8 tys. zł za mkw. Porównując dane dotyczące udziału mieszkań w poszczególnych grupach cenowych z II i III kwartału 2019 r. najciekawsza jest sytuacja w Gdańsku, gdzie udział nowych mieszkań w przedziale 5  - 6 tys. zł za mkw. zmalał aż o 12,3 proc., a mieszkań od 7 do 8 tys. zł wzrósł aż o 7,2 proc. Zmiany zauważalne w Gdańsku powodują, że stolica Pomorza powoli osiąga warszawskie ceny - podają eksperci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA