fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Wielki wyciek z Facebooka. Dane na niechronionym serwerze

Bloomberg
Setki milionów numerów telefonów użytkowników było dostępnych dla każdego.

Facebook zaliczył kolejną wpadkę. Dane setek milionów użytkowników znalazły się, jak informuje branżowy serwis TechCrunch na otwartym i niechronionym hasłem serwerze. Według Facebooka problem nie był poważny, a skala mniejsza niż twierdzi dziennikarze.

Na serwerze, jak informuje TechCrunch, widoczne było 419 milionów numerów telefonów użytkowników Facebooka. W tej liczbie było 133 milionów numerów z USA, 18 mln z Wielkiej Brytanii i 50 mln z Wietnamu. Każdy zapis w otwartej bazie zawierał unikalny facebookowy identyfikator użytkownika (Facebook ID) oraz skojarzony z nim numer telefonu. Niektóre zapisy zawierały także dokładniejsze dane – nazwisko użytkownika, jego płeć czy też informację o państwie.

Wyciek tych danych naraził użytkowników na ryzyko w postaci choćby spamu telefonicznego czy ataków typu SIM-swapping czyli ataku polegającego na podmianie karty SIM. Prawdopodobnie właśnie SIM-swapping umożliwił niedawno hakerom przejęcie konta szefa Twittera.

Według Facebooka zestaw danych odkryty przez TechCrunch jest stary i pochodzi z czasu nim Facebook usunął możliwość wyszukiwania znajomych po numerze telefonu, co nastąpiło w kwietniu zeszłego roku.

- Baza została usunięta i nie ma dowodów, by jakiekolwiek konta użytkowników zostały naruszone – twierdzi Facebook w oświadczeniu cytowanym przez TechCrunch.

Nie jest jednak znana odpowiedź na pytanie, jak tak duża baza danych znalazła się na otwartym serwerze.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA