fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Wyciek danych 106 mln klientów. Haker aresztowany

Bloomberg
Dane 106 mln klientów firmy Capital One zostały skradzione. Policja zadziałała błyskawicznie i ma już sprawcę.

Pokrzywdzeni są obywatele USA (ok. 100 mln) i Kanady (ok. 6 mln) - informuje BBC. Haker nie dostał się do całego systemu korporacji, ale uzyskał dostęp do takich danych jak imiona i nazwiska klientów, adresy zamieszkania oraz numery telefonów. Nie udało mu się dostać do numerów kont przypisanych do kart kredytowych.

Capital One Financial Corporation jest amerykańską bankową spółką holdingową specjalizującą się w kartach kredytowych, kredytach samochodowych, rachunkach bankowych i rachunkach oszczędnościowych. Ma siedzibę w McLean, w stanie Wirginia.

Włamanie do systemu Capital One odkryto 19 lipca. Firma poinformowała, że hakerowi udało się dostać do systemu przez lukę w konfiguracji.

Haker, poza podstawowymi danymi, był w stanie także uzyskać ocenę kredytową, limity, salda, historię płatności i dane kontaktowe klientów korporacji.

Włamywaczem okazała się 33-letni Paige Thompson, była programistka firmy z Seattle, która wcześniej współpracowała z capital One. Według danych przedstawionych w sądzie Thompson chwaliła się włamaniem na jednym z forów internetowych - informuje BBC. Według CNN usiłowała też udostępnić w internecie zdobyte dane.

Hakerce grozi wyrok więzienia do 5 lat i grzywna w wysokości 250 tys. dolarów.

Według portalu Techcrunch amerykańskie firmy nie nauczyły się chronić swoich systemów nawet po włamaniu do Equifax - korporacji zajmującej się kredytami - w tym analizą kredytową i doradztwem. We wrześniu 2017 roku korporacja poinformowała, że hakerzy włamali się do jej systemów. Włamanie miało miejsce w maju, czerwcu i lipcu 2017 roku. Jednak Equifax  zwlekał z poinformowaniem o tym klientów, mimo, iż wyciekły wrażliwe dane aż 145,5 mln osób.

Equifax będzie musiał teraz zapłacić 575 mln dolarów kary - informuje Techcrunch.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA