fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kulturalne hity i kity 2015

W sztukach wizualnych rok bez rewelacji

Wojciech Fangor (1922–2015).
Fotorzepa, Sadowski Michał
Kolejny rok bez wystaw – lokomotyw, bez światowych gwiazd i bez objawień.

Bo co to za wydarzenie, że od wiosny zaczął się i trwa nadal festiwal Wojciecha Fangora? Wielkim artystą był, to wie każdy. A gorliwość, z jaką ostatnio obrzucano go różnymi zaszczytami, w kontekście odejścia twórcy nabiera gorzkiej wymowy.

Przykro też, że zignorowano 90. urodziny Stefana Gierowskiego i 93. Stanisława Fijałkowskiego – dwóch wspaniałych klasyków nowoczesności. W ogóle mało dopieszczamy tych, którymi rodzima historia sztuki stoi. O tym, że trwał Rok Tadeusza Kantora, więcej wiedziano w Brazylii niż w Polsce.

Za to roztrąbiono „sensację": jest w Warszawie wystawa van Gogha! Pod namiotem! Pokaz ściema. Cały ten zgiełk po to, żeby na sławie holenderskiego mistrza rozreklamować nową cyfrową technologię. Niepokoi też podkręcanie emocji za pomocą chwytów pozaartystycznych, jakimi posługują się artyści (narażanie zdrowia i życia; żerowanie na zmarginalizowanych; wystawianie żywych zwierząt).

Jedynym wydarzeniem międzynarodowej rangi była „Ottomania" w krakowskim Muzeum Narodowym. Choć niewielkich rozmiarów, ale z oryginałami Tycjana, Veronese'a, Dürera, Belliniego obok arcyciekawych map i rękodzielniczych cudów doby odrodzenia.

Do kategorii wystaw przywracających postaci zapomniane i/lub nieznane obiekty należą dwa monumentalne przedstawienia w stołecznym Muzeum Narodowym: „Papież awangardy", czyli rzecz o Tadeuszu Peiperze oraz „Mistrzowie pastelu". Zawsze przyjemnie ponowić kontakty z twórczością Andrzeja Wróblewskiego, ku czemu okazją stała się ekspozycja „Recto/Verso" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Co do monografii największe wrażenie wywarły na mnie dwie – „Nomana" Magdy Moskwy w łódzkim Muzeum Sztuki i „Habitat" Katarzyny Józefowicz w warszawskim Zamku Ujazdowskim.

Moją faworytką i nadzieją jest tegoroczna dyplomantka Diana Grabowska. Jej film ze zdejmowaniem „bieliźnianej" maski to znakomita metafora kobiety. Wizja niefeministyczna, ponadczasowa.

Hity 2015

Rok Wojciecha Fangora

Najważniejsze wydarzenia

Starak Foundation, Warszawa (1.02 – 26.07); Dni Fangora w Trójmieście, honoris causa ASP w Gdańsku; Państwowa Galeria Sztuki, Sopot „Heweliusz" (7.10 – 8.11); Dom Artysty Plastyka w Warszawie – nagroda im. Cybisa za 2014 (6.11 – 15.12); Centrum Rzeźby w Orońsku „Trzy przestrzenie" (7. 11.2015 – 6. 01.2016); wystrój wnętrz drugiej linii warszawskiego metra (otwarcie 8.03).

Ottomania

Osmański Orient w sztuce renesansu

Muzeum Narodowe w Krakowie (26.06 – 27.09).

Nomana,

Magdalena Moskwa

Muzeum Sztuki w Łodzi (6.03 – 16.05).

Kity 2015

Van Gogh Alive, namiot przy PGE Narodowym

(14.11.2015 – 14.02.2016).

Rok Tadeusza Kantora, 100-lecie urodzin, 25-lecie śmierci

brak informacji, wystaw i wydarzeń w kraju.

Projekt Parku Rzeźby „Zadomowienie" , Honorata Martin

Warszawa.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA