fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Polska i świat walczą z koronawirusem - relacja z 14 maja

AFP
Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 17615, liczba zgonów z powodu COVID-19 - do 883 *** Od 18 maja Polska rozpoczyna III etap łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa - od tego dnia wznowiona będzie działalność m.in. salonów fryzjerskich i restauracji *** Od 25 maja w szkołach prowadzone będą zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla uczniów klas I-III *** 4 maja zostały otwarte w Polsce galerie handlowe i hotele *** Na całym świecie potwierdzono już ponad 4,3 mln zakażeń koronawirusem *** Liczba ozdrowieńców przekroczyła 1,5 mln *** Liczba ofiar COVID-19 zbliża się do 300 tysięcy *** Sejm odrzucił uchwałę Senatu odrzucającą nowelizację przepisów wyborczych umożliwiającą organizację wyborów prezydenckich w Polsce w formie powszechnego głosowania korespondencyjnego *** Jarosław Kaczyński porozumiał się z Jarosławem Gowinem ws. wyborów prezydenckich - porozumienie zakłada, że wybory nie odbędą się w maju.

23:25

Dziękujemy, że byli dziś Państwo z nami. Kolejne informacje dotyczące pandemii już wkrótce na rp.pl.

23:20

Przypomnijmy, że dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 22 osób zakażonych i 411 nowych przypadkach SARS-CoV-2.

23:15

W ciągu ostatniej doby we Francji zmarło 351 osób zakażonych koronawirusem, we Włoszech – 262. W porównaniu z poprzednim dniem, w obu krajach nastąpił wzrost dobowej liczby zgonów wywołanych COVID-19.

22:50

W kwietniu u 108-letniej Sylvii Goldscholl z Allendale w stanie New Jersey potwierdzono zakażenie koronawirusem. Dziś gubernator Phil Murphy poinformował, że pani Goldscholl ozdrowiała. Murphy zaznaczył, że Sylvia Goldscholl miała 7 lat podczas pandemii grypy hiszpanki w 1918 r. – Niezwykłe życie, niezwykły duch, niezwykły pokaz siły. Wspaniały przykład dla nas wszystkich – powiedział.

22:30

ONZ rozważa, w jaki sposób zorganizować Zgromadzenie Ogólne, zaplanowane na wrzesień w Nowym Jorku – największym ognisku epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. – Trudno sobie wyobrazić tradycyjne Zgromadzenie Ogólne i tysiące osób przybywających do Nowego Jorku i siedziby ONZ jak gdyby nigdy nic – powiedział rzecznik Organizacji Narodów Zjednoczonych Stephane Dujarric. – Bierzemy pod uwagę możliwości, które daje cyfrowa technologia – powiedział wcześniej „Paris Match” sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, wyrażając przy tym opinię, że tradycyjne zebranie w Nowym Jorku w tym roku jest mało prawdopodobne.

22:00

Marszałek Witek zakończyła posiedzenie Sejmu.

21:50

Tarcza 3.0. Sejm odrzucił propozycję podwyżki zasiłku dla bezrobotnych. Podczas wieczornego głosowania posłowie przyjęli ustawę osłonową, odrzucając większość poprawek zgłoszonych przez Senat.

21:08

Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski wyraził sprzeciw wobec zblokowania poprawek.

21:07

Sejm odrzucił 47 poprawek Senatu do Tarczy 3.0, których odrzucenie rekomendowała KFP. Decyzję poparło 236 posłów, 166 było przeciw, 56 wstrzymało się od głosu.

21:00

Sejm przyjął 40 poprawek Senatu do Tarczy 3.0, których przyjęcie rekomendowała komisja. „Za” głosowało 394 posłów, 5 było „przeciw”, 57 wstrzymało się od głosu.

20:57

Sejm w głosowaniu decyduje o losie tych poprawek Senatu, których przyjęcie rekomenduje Komisja Finansów Publicznych.

20:54

Dariusz Wieczorek (Lewica) wnioskuje o dostarczenie listy poprawek rozpisanej na bloki. Marszałek Witek mówi, że posłowie otrzymali sprawozdanie komisji i że nie będzie głosowania wniosku.

20:53

Wniosek o zblokowanie poprawek został przyjęty stosunkiem głosów 231 do 225. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

20:44

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) wnioskuje o zblokowanie poprawek w dwie grupy (zarekomendowane negatywnie i pozytywnie przez KFP). Jarosław Urbaniak (KO) wyraża sprzeciw, nazywając ustawę „grochem z kapustą”.

20:41

Henryk Kowalczyk przedstawia sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych w sprawie 87 poprawek wniesionych przez Senat do ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2. Komisja proponuje odrzucenie 47 poprawek i przyjęcie 40.

20:38

Po raz pierwszy od początku epidemii angielska służba zdrowia (NHS England) opublikowała dane dotyczące chorób współistniejących osób, które zmarły po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Co czwarty zmarły pacjent chorował także na cukrzycę.

20:34

Elon Musk postawił wszystko na jedną kartę. Mimo zakazu otworzył fabrykę we Fremont pod San Francisco. Szef Tesli zyskał mocnego sojusznika w sporze z gubernatorem Kalifornii. Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że władze stanu powinny pozwolić natychmiast w bezpieczny sposób otworzyć fabrykę.

20:24

Sprzedaż mieszkań w Hiszpanii zmalała w marcu o 18,6 proc. r/r. i o ponad 20 proc. wobec lutego. Stan nadzwyczajny ogłoszony z powodu kryzysu sanitarnego sparaliżował ten rynek.

20:10

Liczba ofiar COVID-19 na świecie przekroczyła 300 tysięcy. Z danych Uniwersytetu Johna Hopkinsa wynika, że po zakażeniu SARS-CoV-2 zmarły 300074 osoby. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa przekroczyła 4,4 mln.

20:09

W posiedzeniu bierze udział 446 posłów.

20:03

Marszałek Elżbieta Witek wznowiła obrady Sejmu. Trwa sprawdzanie kworum.

19:46

W poniedziałek Irlandia Północna zacznie łagodzić część ograniczeń wprowadzonych z powodu koronawirusa. Pierwsza minister Arlene Foster zapowiedziała, że otworzone będą mogły być m.in. centra ogrodnicze. Od 18 maja będą mogły być organizowane ceremonie ślubne osób śmiertelnie chorych. – Rozważamy znoszenie kolejnych zakazów – zadeklarowała Foster. Zniesienie części restrykcji ogłosił wcześniej premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

19:38

Pracownicy służby zdrowia w Hiszpanii uczcili dwiema minutami ciszy pamięć swych kolegów, którzy zmarli po zakażeniu koronawirusem. W całym kraju lekarze, pielęgniarki, ratownicy i inni członkowie personelu medycznego stali w ciszy przed placówkami ochrony zdrowia.

18:56

Naczelna Rada Aptekarska chce, by grafiki nocnych dyżurów aptek ustalane były w porozumieniu z samorządem zawodowym. Domaga się także, by aptekarzom płacił za nie NFZ.

18:37

Zdaniem 41,5 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl Koalicja Obywatelska powinna dokonać zmiany kandydata w wyborach prezydenckich. Z informacji podawanych przez media w piątek wynika, że decyzja w sprawie wycofania się Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z kandydowania w wyborach już zapadła.

18:28

18:20

Czwartkowa sesja przyniosła dawno nie widziane emocje na rynkach akcji. Skutkowały one dużymi zniżkami, jednak ich zasięg nie przyniósł jeszcze poważnych konsekwencji.

18:07

Rząd Włoch zatwierdził pakiet pomocowy za 55 mld euro dla firm i rodzin, aby mogły przetrwać kryzys wywołany przez koronawirusa.

18:04

Sejm ma wznowić obrady o godz. 20:00 – trzy godziny później, niż zapowiadano wcześniej. Zaplanowano głosowanie w sprawie sprawozdania komisji o uchwale Senatu w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. Tarczy 3.0).

18:01

„Chcemy, aby pandemia została pokonana na całym świecie, dlatego mówimy, jak brak transparentności Chińskiej Republiki Ludowej wpłynął na jej rozprzestrzenianie” – oświadczyła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, odpowiadając ambasadorowi Chin w Polsce Liu Guangyuanowi. To kolejna w ostatnim czasie wymiana zdań między dyplomatami USA i ChRL w Polsce.

17:53

Czy mierzenie temperatury klientów jest legalne? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja będzie można korzystać z punktów gastronomicznych oraz usług salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W centrach handlowych będzie pojawiało się coraz więcej osób, jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo?

17:39

Liczba przypadków SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 17615, liczba ofiar COVID-19 wynosi 883.

17:37

Zgony odnotowano w Grudziądzu, Poznaniu, Łańcucie, Wałbrzychu, we Wrocławiu, w Oleśnicy, Strzelcach Opolskich, Szczecinie, Raciborzu, Zawierciu, Bielsku Podlaskim, Radomiu i Warszawie.

17:33

Nowe przypadki dotyczą 12 województw: śląskiego (93), mazowieckiego (22), małopolskiego (9), łódzkiego (7), dolnośląskiego (6), opolskiego (3), kujawsko-pomorskiego (1), lubelskiego (1), podkarpackiego (1), podlaskiego (1), wielkopolskiego (1) i zachodniopomorskiego (1).

17:31

17:01

PZPN poinformował o zakończeniu rozgrywek futsalowych, przerwanych przed dwoma miesiącami. Mistrzem Polski, czwarty raz z rzędu, został Rekord Bielsko-Biała.

16:54

Pociągi zastąpiły samoloty w przewozach przesyłek pocztowych z Chin. Od początku kwietnia Poczta Polska odnotowała wzrost przesyłek z Azji przewożonych koleją.

16:36

16:20

16:06

Był na paradzie Łukaszenki, nie jest już ambasadorem. Jozef Migaš tłumaczy, że jako „syn partyzanta i antyfaszysta” nie mógł nie świętować 9 maja w Mińsku, mimo że Zachód krytykuje władze Białorusi za masową imprezę w czasie pandemii. Cztery dni później zrezygnował z funkcji ambasadora Słowacji na Białorusi.

15:54

Ministerstwo edukacji nie podjęło jeszcze decyzji w sprawie zamknięcia szkół do końca roku szkolnego – informuje Onet. Według tego źródła, rozporządzenie w tej sprawie ma ukazać się niebawem, a prace nad dokumentem trwają. Wcześniej wiceminister Maciej Kopeć powiedział Wirtualnej Polsce, że ograniczenie funkcjonowania szkół będzie obowiązywało do 26 czerwca (do końca roku szkolengo).

15:39

Niemowlęta utknęły w kijowskim hotelu. To dzieci surogatek. Niemal 50 dzieci, urodzonych przez Ukrainki, czeka w Kijowie na swoich zagranicznych rodziców.

15:31

Minister kultury Rosji Olga Liubimowa wróciła do resortu po zakażeniu koronawiursem. Po tym, jak test wykazał u niej obecność SARS-CoV-2 polityk pracowała zdalnie. W rozmowie z agencją TASS Liubimowa powiedziała, że wykonywanie obowiązków służbowych w czasie kwarantanny było trudniejsze. – Czuję się dobrze. Choroba miała u mnie łagodny przebieg – dodała minister.

15:12

Ponad 123 mld funtów będzie kosztować brytyjskiego podatnika odpowiedź rządu na kryzys wywołany koronawirusem – wynika ze zaktualizowanych szacunków Urzędu ds. Odpowiedzialności Budżetowej (OBR). Poprzednie prognozy mówiły o niespełna 104 mld. Wzrost ma związek z kosztami wypłaty wynagrodzeń dla tymczasowo zwalnianych pracowników. OBR przewiduje także wzrost zadłużenia i spadek wpływów z podatków.

14:57

Sąd Najwyższy stanu Wisconsin obalił wydany przez władze stanu nakaz pozostania obywateli w domach (stay-at-home order) rozpatrując pozytywnie wniosek grupy republikańskich kongresmenów stanowych w tej sprawie, którzy przekonywali, iż władze stanu przekroczyły swoje kompetencje wprowadzając reżim kwarantanny – informuje Reuters.

14:37

Kolejnych 2 980 000 Amerykanów złożyło wnioski o świadczenia dla bezrobotnych – w ciągu dwóch miesięcy wnioski takie złożyło w USA ponad 35 mln osób.

14:34

Jerome Powell, prezes Fedu, nie rozważa wprowadzenia ujemnych stóp procentowych. Analitycy z Goldman Sachs twierdzą jednak, że cięcie stóp poniżej zera jest możliwe, jeśli nadejdzie druga fala zachorowań na koronawirusa.

14:33

Po środowej decyzji rządu, luzującej naszą izolację w czasie epidemii koronawirusa i umożliwieniu uruchomienia salonów fryzjerskich i kosmetycznych od 18 maja, placówki świadczące takie usługi przeżywają prawdziwe oblężenie. Na razie jeszcze nie pracują, ale przyjmują zapisy. I miejsc na najbliższe tygodnie właściwie już nie ma – piszemy w rp.pl.

14:17

Małgorzata Kidawa-Błońska nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich – informuje RMF FM.

14:01

Szkoły w Polsce nie prowadzą zajęć dydaktycznych od 12 marca, a od 16 marca są zamknięte. 26 maja w szkołach ma zostać uruchomiona opieka dla uczniów klas I-III.

14:00

https://twitter.com/PAPinformacje/status/1260901841371529216

13:58

Amerykańskie laboratoria prowadzą zaawansowane badania nad lekami i szczepionkami, które mają stać się remedium na epidemię koronawirusa. W ostatnim czasie znalazły się one jednak pod ostrym ostrzałem hakerów. Jak się okazuje za atakami cyberprzestępców może stać obcy rząd.

13:57

Zamieszkana w większości przez muzułmanów Malezja złagodzi obostrzenia dotyczące modłów w meczetach począwszy od piątku – poinformował rząd tego kraju.

Mohd RASFAN / AFP

13:33

W ciągu ostatniej doby liczba ofiar COVID-19 w Hiszpanii przekroczyła 200 po raz pierwszy od 8 maja – poinformowało Ministerstwo Zdrowia Hiszpanii.

13:30

Ponad 26,2 tys. testów wykonanych w ciągu minionej doby w Polsce – to największa od początku epidemii liczba testów na obecność koronawirusa przeprowadzonych w Polsce w ciągu doby.

13:14

W ciągu 1 – 2 tygodni możliwe jest poluzowanie obowiązków dotyczących noszenia masek w otwartej przestrzeni w niektórych regionach Polski – powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na czwartkowej konferencji prasowej.

FOT. JERZY DUDEK / FOTORZEPA

12:59

Demokratyczne i wolne wybory udadzą się tylko wtedy, kiedy nikt nie będzie udawał, że własny interes polityczny jest interesem państwa i społeczeństwa – pisze w „Rzeczpospolitej” Zuzanna Dąbrowska.

12:57

Szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 może być dopuszczona do powszechnego użycia w ciągu roku przy optymistycznym scenariuszu – informuje Europejska Agencja Leków, która zatwierdza lekarstwa do użycia na terenie UE.

MUHAMMAD RIFKI / AFP

12:40

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) „zapomniała” o swoim profesjonalizmie i neutralności, zamykając się przed Tajwanem z powodów politycznych – powiedział wiceprezydent Tajwanu Chen Chien-jen.

12:35

Rząd Węgier może skończyć z nadzwyczajnymi uprawnieniami uzyskanymi od parlamentu w związku z pandemią koronawirusa pod koniec czerwca, w zależności od rozwoju pandemii – powiedział szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana, Gergely Gulyas. Nadzwyczajne uprawnienia węgierskiego rządu umożliwiają Orbanowi rządzenie za pomocą dekretów.

12:29

Premier Japonii Shinzo Abe zawiesił stan wyjątkowy wprowadzony w związku z epidemią koronawirusa w 39 z 47 prefektur kraju. Stan wyjątkowy nadal obowiązuje jednak w Tokio i Osace.

12:02

12:00

Dziennikarka „National Geographic” Laurel Chor, która przyleciała do Hongkongu z Paryża przez Londyn pisze na Twitterze że po wylądowaniu musi czekać na lotnisku ok. 8 godzin na wynik swojego tekstu na COVID-19.

11:55

1800 zł zasiłku dla bezrobotnych oraz zwolnienie ze składek na ZUS dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020 roku – takie m.in. poprawki wniósł Senat do tarczy antykryzysowej 3.0. Dziś po południu Sejm ma nad nimi głosować.

11:55

Zdecydowanym przeciwnikiem zdalnych procesów karnych jest Barbara Piwnik, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Jej zdaniem zamiast przyspieszyć orzekanie, mogą wręcz je wydłużyć.

11:54

Mierzenie temperatury pracownikom salonu, co najmniej 2-metrowy dystans między klientami, żadnych poczęstunków, zakaz wyjmowania telefonów komórkowych – to tylko niektóre wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla funkcjonowania salonów fryzjerskich w czasie epidemii koronawirusa. Fryzjerzy powinni je wdrożyć, jeśli chcą znów przyjmować klientów od 18 maja.

11:53

Minister transportu Indii, Nitin Gadkari na antenie telewizji NDTV stwierdził, że koronawirus „to nie naturalny wirus, to sztuczny wirus”.

Abhaya SRIVASTAVA / AFP

11:52

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że jest za wcześnie, by ogłosić zwycięstwo nad koronawirusem, ale kraj idzie w dobrym kierunku.

11:33

Niemieckie koncerny motoryzacyjne apelują do rządu o wprowadzenie dopłat do zakupu nowych aut na wzór tych, które istniały po kryzysie z 2008 r. Decyzja w tej sprawie zapaść ma na początku czerwca.

11:28

Zuzanna Dąbrowska rozmawiała dziś z Marcinem Kierwińskim z PO m.in. o potencjalnej zmianie kandydata Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

tv.rp.pl

11:24

Francuski rząd ostrzegł, że byłoby „nie do przyjęcia”, gdyby gigant farmaceutyczny Sanofi postanowił wypuścić szczepionkę przeciw koronawirusowi w pierwszej kolejności na rynek amerykański.

11:05

Ochrona zdrowia w Wietnamie podejmuje wszelkie możliwe wysiłki, by ocalić życie brytyjskiego pilota pracującego dla linii lotniczych Vietnam Airlines – znajdującego się w stanie krytycznym w związku z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Jak dotąd w Wietnamie wykryto 288 zakażeń koronawirusem i żadnego zgonu z powodu COVID-19.

Photo by Nhac NGUYEN / AFP

10:45

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski: Są województwa w których współczynnik R (reprodukcji wirusa) spadł poniżej 0,5 – np. województwo mazowieckie. W ciągu tygodnia dwóch możliwe poluzowanie obowiązków dotyczących noszenia masek w niektórych częściach kraju.

10:43

Ministerstwo Zdrowia Filipin poinformowało w czwartek o wykryciu kolejnych 258 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łącznie na Filipinach wykryto 11876 zakażeń od początku epidemii. Liczba zgonów z powodu COVID-19 na Filipinach wzrosła w ciągu doby o 18 – do poziomu 790. Jak dotąd 2337 zakażonych na Filipinach wróciło do zdrowia.

10:41

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 wykryto w Rosji u kolejnych 9974 osób – podał ośrodek powołany przez władze do walki z epidemią. To najmniejsza liczba zakażeń wykrytych w Rosji w ciągu doby od 2 maja.

10:37

Władze Armenii poinformowały o przedłużeniu stanu wyjątkowego w kraju wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa do 13 czerwca, po tym jak liczba wykrywanych w ciągu doby zakażeń zaczęła rosnąć od końca kwietnia. Na początku maja rząd Armenii zaczął odmrażać gospodarkę w związku z trudną sytuacją ekonomiczną. W Armenii wykryto jak dotąd 3860 zakażeń koronawirusem i 49 zgonów z powodu COVID-19.

10:33

W pierwszym kwartale 2020 r. epidemia jeszcze nie zaszkodziła polskiemu eksportowi. Jak podał w czwartek GUS, pierwsze trzy miesiące 2020 r. przyniosły w porównaniu r/r nawet wzrost zagranicznej sprzedaży towarów liczonych w euro – o 1,7 proc. do poziomu 59,9 mld euro. Zwiększył się także import: o 0,7 proc. do 59 mld euro.

10:23

Wielka Brytania ma podobną do Francji, Włoch i Hiszpanii liczbę zgonów z powodu COVID-19 na milion mieszkańców, ale w Belgii ten współczynnik jest wyższy – stwierdził brytyjski wiceminister zdrowia Edward Argar w rozmowie ze Sky News.

10:19

10:05

Fotorzepa, Jakub Czermiński

10:04

Jeżeli PKW mówi, ze mają się rozpocząć nowe wybory, to co to za nowe wybory, jeśli PiS chce uzależnić przebieg tych wyborów od wyborów zakończonych, które nie odbyły się z winy PiS – mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską poseł PO Marcin Kierwiński.

10:03

10:02

9:41

9:37

9:30

Ministerstwo Zdrowia Singapuru poinformowało o wykryciu kolejnych 752 zakażeń koronawirusem w czasie doby – łączna liczba zakażeń wykrytych w Singapurze wzrosła do 26098. Od początku epidemii na COVID-19 w Singapurze zmarło 21 osób.

9:28

W kwietniu prezydent Władimir Putin obiecał, że lekarze będą otrzymywać premię za walkę z epidemią koronawirusa. Zamiast podwyżek, jest spadek wynagrodzeń.

9:26

9:12

9:10

Badanie przeprowadzone przez Instytut Pasteura dowodzi, że 4,4 proc. ludności Francji – czyli 2,8 mln osób – zostało zakażonych koronawirusem. To znacznie więcej niż oficjalna liczba przypadków, ale zbyt mało, aby osiągnąć odporność stadną.

9:06

Za błędną decyzję uważam tą o zawieszeniu kampanii naszej kandydatki (w wyborach prezydenckich, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – red.) – bo ona wprowadziła dużo zamieszania, była niezrozumiała dla wyborców. W tych dniach trzeba absolutnie prostych decyzji: ruszamy z kampanią na całego – mówił w rozmowie z TVN24 senator PO, Marcin Bosacki.

8:48

Szwajcarski koncern Roche opracował test na przeciwciała, który podczas prób uzyskał pełną skuteczność. Brytyjski Departament Zdrowia prowadzi negocjacje w sprawie zakupu miliona zestawów.

8:39

W Wuhan, stolicy prowincji Hubei, pierwszym dużym ognisku epidemii koronawirusa, rozpoczęło się 10-dniowe testowanie na obecność wirusa SARS-CoV-2, któremu mają być poddani wszyscy mieszkańcy 11-milionowego miasta.

Hector RETAMAL / AFP

8:23

W kwietniu o 20 proc. spadła liczba samobójstw w Japonii w porównaniu z podobnym okresem w ubiegłym roku. Wpływ mogą mieć wprowadzone w związku z epidemią obostrzenia, co przełożyło się na opóźnienie rozpoczęcia roku szkolnego, pracę z domu i spędzanie czasu z rodziną.

8:16

Ciężarna kobieta wracająca do rodzinnego miasteczka Satna w stanie Madhya Pradesh z miasta Nashik w stanie Maharashtra podczas drogi do domu urodziła dziecko, a następnie – z noworodkiem na rękach – przeszła kolejne 160 km – jej historię opisuje CNN.

8:10

7:56

7:54

Myślę, że wszystkie siły opozycyjne powinny pomóc (Koalicji Obywatelskiej) w zbiórce podpisów (niezbędnych do rejestracji kandydata na prezydenta), gdyby termin (na zbiórkę podpisów wyznaczony przez marszałek Sejmu) był absurdalny. My na pewno udzielilibyśmy wsparcia i pomocy – mówił w rozmowie z TVN24 lider PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

7:42

Od 31 dni na Tajwanie nie stwierdzono żadnego lokalnego zakażenia koronawirusem – zauważa BBC.

Sam Yeh / AFP

7:30

Koronawirus może doprowadzić do infekcji narządów w całym organizmie, w tym płuc, gardła, serca, wątroby mózgu, nerek i jelita – ogłosili naukowcy.

7:06

W Niemczech w ciągu ostatniej doby stwierdzono 933 nowe zakażenia koronawirusem – poinformował Instytut Roberta Kocha.

6:47

W USA w ciągu doby stwierdzono co najmniej 21030 nowych zakażeń koronawirusem i 1763 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 – podaje CNN powołując się na dane Uniwersytetu Johna Hopkinsa. W USA zakażenie koronawirusem wykryto od początku epidemii u 1390406 osób, w wyniku COVID-19 zmarło tam 84119 osób.

6:38

Wirus coraz bliżej prezydenta Władimira Putina. W Moskwie ruszyła giełda nazwisk – pisze w „Rzeczpospolitej” Andrzej Łomanowski.

6:36

6:34

6:29

Trwa wyścig z czasem, aby możliwe było oddanie głosów na przyszłego prezydenta Polski. Najpierw konieczne jest zarządzenie marszałek Sejmu – pisze w „Rzeczpospolitej” Marek Domagalski.

6:26

W polskiej branży hotelowej, mimo epidemii, trwa inwestycyjny boom. Ten wzrost nasycenia rynku przy zahamowaniu popytu zmusi najsłabszych finansowo hotelarzy do zaprzestania działalności – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:24

6:22

6:13

Przedsiębiorcy, którzy od tygodni nie mieli dochodów, będą musieli przed wznowieniem działalności ponieść spore wydatki nie tylko na zabezpieczenia wymagane przez przepisy, ale także zalecane przez PIP – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:11

Polska będzie mogła tworzyć korytarze turystyczne z wybranymi krajami. Ale otwarte dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej – pisze w korespondencji z Brukseli Anna Słojewska.

6:08

Skutki pandemii zaczynają coraz bardziej doskwierać. Wiele osób wpadło w spiralę długów i zastanawia się nad ogłoszeniem upadłości konsumenckiej – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:05

6:00

We Włoszech w czasie epidemii koronawirusa również stwierdzano przypadki nowego schorzenia u dzieci – wynika z badania opublikowanego na łamach magazynu „The Lancet”. Chodzi o chorobę przypominającą Kawasaki – określaną jako „wielonarządowy stan zapalny”.

5:35

W Korei Południowej w czwartek stwierdzono 29 nowych zakażeń koronawirusem – to kolejny dzień z dwucyfrową liczbą nowych zakażeń po pojawieniu się ogniska związanego z klubami nocnymi w Seulu – podaje agencja Yonhap.

STR / YONHAP / AFP

5:17

W Chile w ciągu doby wykryto 2660 nowych zakażeń koronawirusem – to największy jak dotąd dobowy wzrost liczby zakażonych w tym kraju – poinformowało tamtejsze Ministerstwo Zdrowia. Łącznie w Chile od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 34381 osób, w wyniku COVID-19 zmarło 346 osób.

5:16

W Chinach w ciągu ostatniej doby stwierdzono trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem, wszystkie miały charakter zakażeń lokalnych (doszło do nich na terenie Chin) – wynika z informacji przedstawionych przez chińską Komisję Zdrowia Publicznego.

5:05

Prezydent Donald Trump określił jako „nie do zaakceptowania” ostrzeżenia czołowego eksperta ds. chorób zakaźnych w USA, dr. Anthony’ego Fauciego, który mówił o zagrożeniach związanych z odmrażaniem gospodarki i zbyt szybkim otwarciem szkół.

MANDEL NGAN / AFP

4:51

Krople aerozolu wydzielane w czasie mówienia przez osoby zakażone, które zawierają cząsteczki koronawirusa, mogą utrzymywać się w powietrzu przez kilka minut doprowadzając do nowych zakażeń – twierdzą badacze.

ZINYANGE AUNTONY / AFP

4:35

W ciągu doby liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w Meksyku wzrosła o 1862, a liczba zgonów – o 294. Od początku epidemii w Meksyku wykryto 40186 zakażeń koronawirusem i 4220 zgonów z powodu COVID-19.

4:26

4:25

W wyniku COVID-19 w Polsce zmarło 861 osób.

4:20

W Polsce koronawirusem zakaziły się 17204 osoby.

4:15

Na całym świecie koronawirusem zakaziło się 4345646 osób. W wyniku COVID-19, choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, zmarło 297108 osób. Za wyleczone uznaje się 1547406 osób, u których wykryto zakażenie się wirusem.

W USA wirusem zakaziło się 1390361 osób. W Rosji – 242271, w Wielkiej Brytanii – 230986, w Hiszpanii – 228030, we Włoszech – 222104 w Brazylii – 189157, we Francji – 178154, w Niemczech – 174098, w Turcji – 143114, w Iranie – 112725, w Chinach – 82929, w Indiach – 78055, w Peru – 76306, w Kanadzie – 73568, w Belgii – 53981, w Arabii Saudyjskiej – 44830, w Holandii – 43410, w Meksyku – 40186, w Pakistanie – 35298, w Chile – 34381, w Ekwadorze – 30486, w Szwajcarii – 30413, w Portugalii – 28132, w Szwecji – 27909, w Katarze – 26539, na Białorusi – 25825, w Singapurze – 25346, w Irlandii – 23401, ZEA – 20386.

W wyniku COVID-19 w USA zmarło 84118 osób, w Wielkiej Brytanii – 33264, we Włoszech – 31106, w Hiszpanii – 27104, we Francji – 27077, w Brazylii – 13158, w Belgii – 8843, w Niemczech – 7861, w Iranie – 6783, w Holandii – 5581, w Kanadzie – 5425, w Chinach – 4633, w Meksyku – 4220, w Turcji – 3925, w Szwecji – 3460, w Indiach – 2551, w Ekwadorze – 2334, w Rosji – 2212, w Peru – 2169, w Szwajcarii – 1870, w Irlandii – 1497, w Portugalii – 1175, w Rumunii – 1036, w Indonezji – 1028.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA