fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Senat chce 1800 zł zasiłku dla bezrobotnych. Głosowanie w Sejmie już dziś

Adobe Stock
1800 zł zasiłku dla bezrobotnych oraz zwolnienie ze składek na ZUS dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020 roku - takie m.in. poprawki wniósł Senat do tarczy antykryzysowej 3.0. Dziś po południu Sejm ma nad nimi głosować.

Rządowa ustawa zwana tarczą 3.0 przewiduje kolejne działania osłonowe dla obywateli, w tym przedsiębiorców, w związku z epidemią koronawirusa.

Przepisy projektu przewidują m.in.

- zwiększenie wysokości wynagrodzenia za pracę wolnego od egzekucji o 25 proc.  na każdego członka rodziny, który nie uzyskuje dochodów,

- rozszerzenie zwolnienia z opłacania składek na osoby płacące na własne ubezpieczenia,

- podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającej do świadczeń z tego funduszu alimentacyjnego.

- zwiększenie ochrony osób zawierających umowy pożyczki lub kredytu,

- wsparcie operatorów pasażerskich przewozów kolejowych,

- dokapitalizowanie Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

- wsparcie sektora kultury przez pozyskanie dodatkowych środków dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

- upraszczanie regulacji administracyjnych i wydłużanie obowiązywania koncesji, pozwoleń oraz uprawnień.

Dziś w nocy Senat wniósł 87 popraweki do uchwalonej przez Sejm 30 kwietnia ustawy. Zakładają one m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do kwoty 1800 zł oraz zmianę zasady przyznawania go osobom, które pracowały w innym kraju Unii Europejskiej. Przypomnimy, że przedstawiciele rządu chcą najwcześniej od lipca podnieść zasiłek dla bezrobotnych do 1300 zł.

Senat zaproponował też, by z zapłaty składek na ZUS zwolnić także przedsiębiorców, którzy rozpoczęli działalność przed 1 kwietnia i nie uzyskali dochodu w lutym 2020 r.

Sejm zajmie się też poprawkami Senatu wniesionymi do nowelizacji o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Daje ona kobietom w ciąży bezpłatny dostęp do leków z listy leków refundowanych. Jedna z przyjętych przez Senat poprawek mówi o uwzględnieniu w ustawie również dodatkowo okresu połogu, czyli dodatkowych 8 tygodni.

 

Senat chce także wykreślenia z tarczy 3.0 przepisów, które nie są wprost związane z walką z koronawirusem, a dotyczą np. nowych zasad wyłaniania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, sądów powszechnych, szkolnictwa wyższego, ustawy o dowodach osobistych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA