fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpieczeństwo

Poluzowanie obowiązku noszenia maseczek możliwe w najbliższych tygodniach

Fotorzepa/Jerzy Dudek
W ciągu 1 - 2 tygodni możliwe jest poluzowanie obowiązków dotyczących noszenia masek w otwartej przestrzeni w niektórych regionach Polski - powiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski na czwartkowej konferencji prasowej.

- Podtrzymujemy stanowisko, że noszenie masek zabezpiecza przed zakażeniem. Nie mnie jako osobę, która nosi maseczkę, lecz osoby, które ja mogę zakazi. Ale są regiony w Polsce, gdzie być może jesteśmy w stanie poluzować, w pewnym sensie, te zasady - powiedział wiceminister Gadomski. Wyjaśnił, że w tym celu urzędnicy analizują zależności między współczynnikiem zakażalności a gęstością zaludnienia.

Zwrócił uwagę, że z 265 przypadków zakażeń zanotowanych w czwartek rano, aż 209 dotyczyło woj. śląskiego, a kilkanaście dolnośląskiego i małopolskiego.

- Są województwa w których współczynnik reprodukcji wirusa spadł poniżej 0,5, np. województwo mazowieckie - powiedział wiceminister  Gadomski.

- Myślę, że w ciągu tygodnia, dwóch zaproponujemy model noszenia maseczek, być może wyłączający pewne regiony, powiaty, województwa z tego obowiązku w przestrzeni otwartej. Raczej nie mówimy o tym, żeby zrezygnować z tego obowiązku w przestrzeniach zamkniętych – powiedział Gadomski.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych  rząd wprowadził 16 kwietnia do odwołania. Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia 4 lat oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA