fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Europejska Agencja Leków: Szczepionka przeciw COVID-19? Za rok

AFP
Szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 może być dopuszczona do powszechnego użycia w ciągu roku przy optymistycznym scenariuszu - informuje Europejska Agencja Leków, która zatwierdza lekarstwa do użycia na terenie UE.

Europejska Agencja Leków (EMA) w porozumieniu z 33 dostawcami robi co może, aby przyspieszyć proces zatwierdzenia szczepionki przeciwko COVID-19 do użytku - podkreślił Marco Cavaleri, dyrektor ds. szczepionek EMA.

Cavaleri dodał jednak, że jest sceptyczny wobec zapewnień, że taka szczepionka może być gotowa do użycia nawet we wrześniu.

- Dla szczepionek, ponieważ rozwój zaczyna się od zero, możemy liczyć przy optymistycznym wariancie, że (będzie gotowa) po roku, czyli na początku 2021 roku - powiedział dziennikarzom Cavaleri.

Cavaleri wykluczył możliwość pominięcia trzeciej fazy testów szczepionki, która - jak mówił - jest konieczna, aby mieć pewność, że szczepionka jest bezpieczna i efektywna.

EMA analizuje obecnie 115 różnych eksperymentalnych sposobów leczenia COVID-19 - niektóre z nich mogą być zatwierdzone w Europie nawet tego lata, nie wskazał jednak które.

W terapii chorych na COVID-19 stosuje się m.in. leki antywirusowe przeciw HIV i malarii oraz osocze ozdrowieńców.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA