fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: Czy KO powinna zmienić kandydata na prezydenta?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zdaniem 41,5 proc. uczestników sondażu SW Research dla rp.pl Koalicja Obywatelska powinna dokonać zmiany kandydata w wyborach prezydenckich. Z informacji podawanych przez media w piątek wynika, że decyzja ws. wycofania się Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z kandydowania w wyborach już zapadła.

W ostatnim sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" Kidawa-Błońska uzyskała 4,5 proc. poparcia. Poparcie dla kandydatki Koalicji Obywatelskiej zaczęło spadać po tym, jak zaczęła ona wzywać do bojkotu wyborów zaplanowanych pierwotnie na 10 maja, które - w związku z panującą w kraju epidemią - miały odbyć się w formie korespondencyjnej. Kidawa-Błońska zawiesiła również swoją kampanię. Wcześniej kandydatka KO regularnie zajmowała w sondażach drugie miejsce, które dawałoby jej udział w II turze wyborów.

Po tym jak wybory 10 maja nie odbyły się, a ustawa ws. wyborów prezydenckich przyjęta przez Sejm 12 maja przewiduje możliwość zgłaszania nowych kandydatów w wyborach, rozpoczęły się spekulacje na temat zmiany kandydatki przez Koalicję Obywatelską.

Za faworyta do zastąpienia Kidawy-Błońskiej w roli kandydata KO na prezydenta uznaje się Rafała Trzaskowskiego, obecnego prezydenta Warszawy. Wśród potencjalnych kandydatów KO na prezydenta wymienia się też byłego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego oraz obecnego marszałka Senatu prof. Tomasza Grodzkiego.

W sondażu SW Research dla rp.pl przeprowadzonym w dniach 12-13 maja zapytaliśmy respondentów czy ich zdaniem Koalicja Obywatelska powinna zmienić kandydata w wyborach prezydenckich.

41,5 proc. ankietowanych odpowiedziało na to pytanie: "tak".

20,8 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "nie".

37,7 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej kwestii.

- Zmianę kandydata częściej popierają mężczyźni (44%) niż kobiety (40%). Zastąpienie Małgorzaty Kidawy – Błońskiej popiera 46% respondentów z wyższym wykształceniem i blisko co drugi badany zarabiający w granicach 3001 – 5000 zł. Zmianę za słuszną uważa ponad połowa mieszkańców największych miast - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 12.05.-13.05.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA