Koniec Pb95, Pb98 i ON - nowe etykiety paliwowe od października w całej Unii

Od 12 października w całej Unii Europejskiej benzyna, olej napędowy i gaz będą sprzedawane z nowymi oznaczeniami na stacjach paliw. Zamiast Pb98, Pb95 i ON na dystrybutorach zobaczymy etykiety z E5, E10 i B7. To nie wszystko - etykiety pojawią się także na nowo wyprodukowanych pojazdach.

Aktualizacja: 05.07.2018 08:00 Publikacja: 05.07.2018 00:12

Tak mają wyglądać nowe oznaczenia paliw

Tak mają wyglądać nowe oznaczenia paliw

Foto: fuel-identifiers.eu

Specjalne, zharmonizowane etykiety paliwowe wprowadza dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE. Mają one pomóc konsumentowi w wyborze paliwa odpowiedniego dla jego pojazdu. Konsument po prostu dopasuje paliwo do naklejki na swoim samochodzie.

Kółko, kwadrat lub romb

Etykieta paliwowa składać się będzie ze znaku identyfikacyjnego dla danego rodzaju paliwa oraz informacji wewnątrz tego znaku o maksymalnej zawartości biokomponentów w paliwie zalecanym do użycia w pojeździe wyposażonym w nową etykietę. Każdy rodzaj paliwa będzie miał swoje oznaczenie:

- benzyna będzie oznaczona kółkiem i wpisaną w nie literą E (etanol) wraz z wyrażoną liczbowo maksymalną ilością etanolu zalecaną do użycia w danym pojeździe, np. E5, E10, E85. Takie oznaczenie będzie również odpowiednio umieszczone na pompie paliwa w dystrybutorze. "E5" oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 5 proc. etanolu, zaś "E10" oznacza, że w pojeździe można stosować benzynę zawierającą do 10 proc. etanolu.

- olej napędowy będzie miał znak kwadratu z literą B (biodiesel) oraz maksymalną ilością biodiesla dopuszczalną do użycia w danym pojeździe; takie oznaczenie będzie również odpowiednio umieszczone na pompie paliwa w dystrybutorze. Znak "B7" oznacza, że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 7 proc. biodiesla, zaś "B10" - że w pojeździe można stosować olej napędowy zawierający do 10 proc. biodiesla. "B" dla "biodiesla" to skrótowy sposób pokazania, jaki maksymalny procentowy poziom biodiesla w postaci estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) może zawierać olej napędowy, oznaczony danym znakiem.

- kwadrat to także znak dla parafinowego oleju napędowego XTL, wytwarzanego z surowców odnawialnych lub kopalnych innych niż ropa naftowa, w procesie syntezy lub hydrorafinacji, a którego skład jest prawie identyczny z tradycyjnym olejem napędowym, uzyskiwanym z ropy naftowej.

- paliwa gazowe będą miały znak rombu. Informacja wewnątrz znaku określa, czy pojazd może być napełniony wodorem ("H2"), sprężonym gazem ziemnym ("CNG"), skroplonym gazem ziemnym ("LNG") lub gazem płynnym ("LPG").

Gdzie szukać znaczka

Nowymi etykietami muszą być oznakowane dystrybutory i pistolety dystrybutorów paliwa na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw. Poza tym oznaczenia pojawią się w punktach sprzedaży pojazdów, na wszystkich nowo wyprodukowanych lub zarejestrowanych od 12 października 2018 r. pojazdach, a także w instrukcji ich użytkowania oraz w instrukcji obsługi w wersji elektronicznej, dostępnej w systemie audionawigacyjnym.

Zgodnie z dyrektywą etykiety paliwowe będą naklejone bezpośrednio w pobliżu korków/klapek wlewu paliwa. I to nie tylko w samochodach osobowych, ale także na motorowerach, motocyklach, pojazdach trój- i czterokołowych; lekkich samochodach dostawczych, samochodach ciężarowych, autobusach i autokarach.

Państwa członkowskie UE mogą postanowić o umieszczeniu na etykietach dodatkowych informacji dla konsumentów, zgodnie z ustandaryzowanym wzorem. Taka opcjonalna informacja jest wtedy umieszczana jedynie na pompie dystrybutora.

A co z samochodami hybrydowymi? One także wymagają tankowania paliwa, więc będą musiały mieć etykiety. Opracowywana jest natomiast norma CEN dla etykiet stosowanych dla pojazdów elektrycznych.

Nie tylko w krajach UE

Nowe etykiety zostaną wprowadzone we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, krajach EOG (Islandii, Liechtensteinie i Norwegii) oraz w Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji. Nie wiadomo natomiast, czy lub w jakim zakresie zdecyduje się je stosować Wielka Brytania po Brexicie. Etykiety mają być tam jednak umieszczane na nowych pojazdach na linii produkcyjnej, więc pojazdy wprowadzane na brytyjski rynek będą mieć etykiety także po Brexicie.

Czy nowe etykiety zapobiegną omyłkowemu tankowaniu oleju napędowego do silników benzynowych? Zapewne nie, choć mogą trochę pomóc. Przede wszystkim jednak mają informować klientów o tym, czy dane paliwo jest odpowiednie do stosowania w ich pojazdach.

Specjalne, zharmonizowane etykiety paliwowe wprowadza dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE. Mają one pomóc konsumentowi w wyborze paliwa odpowiedniego dla jego pojazdu. Konsument po prostu dopasuje paliwo do naklejki na swoim samochodzie.

Kółko, kwadrat lub romb

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP