fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt Polska-Izrael

Kongres Amerykańskich Żydów: Wysyłajcie listy ws. ustawy o IPN

Fotorzepa/ Marta Bogacz
"Wciąż jest czas, aby przekonać Polskę, że nie powinna penalizować otwartej dyskusji o Holokauście" - przekonuje Kongres Amerykańskich Żydów, na swojej stronie internetowej zachęcając do wysyłania listów w sprawie ustawy o IPN do amerykańskich kongresmenów.

"Ustawa uchwalona przez obie izby polskie parlamenty powoduje, że nielegalne i karane nawet trzema latami więzienia jest twierdzenie, iż Polska jako państwo lub naród polski były współwinne zbrodni hitlerowskich, popełnionych na polskiej ziemi w czasie II wojny światowej. Nowelizację od wprowadzenia w życie dzieli już tylko podpis prezydenta" - czytamy na stronie AJC.

Kongres obawia się, że przepisy mogą mieć "szkodliwy wpływ na dialog, wiedzę naukową i rozliczenia, a także strategiczne stosunki Polski z USA i Izraelem".

"Oczywiście, Polska nie ponosi odpowiedzialności za Holokaust - w istocie Polacy cierpieli pod brutalną niemiecką okupacją - ale byli też Polacy współwinni okrucieństw popełnionych wobec ich żydowskich sąsiadów" - zaznacza AJC. Organizacja zachęca, by wysyłać listy do amerykańskich kongresmenów, nakłaniające "aby wypowiadali się przeciwko tej próbie wymazania niewygodnej części polskiej historii".

Na swojej stronie internetowej Kongres publikuje wzór listu do kongresmena. Zdaniem jego autorów choć tysiące Polaków ratowało Żydów, "Polska, jak każdy inny kraj, ma niedoskonałą historię" i "musimy uznać liczne udokumentowane przypadki Polaków pomagających Niemcom, bezpośrednio i pośrednio, w mordowaniu niewinnych Żydów".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA