fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Najwyższy hotel modułowy na świecie z polskiej fabryki

materiały
W Skawinie pod Krakowem ruszyła produkcja 168 modułów, z których powstanie 25-piętrowy hotel w Nowym Jorku. Jeden moduł to jeden pokój z łazienką. Robi je polska firma DMDmodular

AC Hotel by Marriott będzie stał przy Szóstej Alei (842 Sixth Avenue) na nowojorskim Manhattanie. Budowa obiektu będzie kosztować 70 mln dolarów i ma się zakończyć pod koniec przyszłego roku. 25-piętrowy hotel będzie liczył 23,7 tys. metrów kwadratowych.

- Zawarcie tego kontraktu to efekt ponad półtorarocznej ciężkiej pracy całego naszego zespołu. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że to nam przypadł zaszczyt wzięcia udziału w budowie najwyższego hotelu modułowego na świecie - mówi prezes DMDmodular Ewelina Woźniak-Szpakiewicz. - To niewątpliwie krok milowy dla światowej branży. To również sygnał dla nas i firm z Polski, że inwestorzy doceniają nasze zaangażowanie i jakość jaką oferujemy.

Prezes opisuje, że jej firma przygotowuje 168 modułów. - Każdy moduł będzie w pełni urządzonym pokojem hotelowym z łazienką o standardzie czterogwiazdkowym. Produkcja pokojów właśnie ruszyła i ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2019 roku - wyjaśnia Woźniak-Szpakiewicz.

Potem moduły ruszą w podróż do USA. Dzięki wykorzystaniu systemu modułowego dziennie na placu budowy ma powstawać jedna kondygnacja hotelu, co oznacza spektakularne skrócenie czasu budowy w porównaniu z technologią tradycyjną.

- Budownictwo modułowe to niewątpliwie przełom w hotelarstwie na świecie, na co wskazują ostatnie dwa lata dynamicznego wzrostu udziału tej technologii. Ten system prefabrykacji zyskuje coraz bardziej popularność, gdyż pozwala na istotne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Produkcja gotowych pokojów dla 21 pięter w 21 tygodni - to tempo, w jakim nasza spółka realizuje Hotel AC by Marriott w Nowym Jorku. Przy zastosowaniu technologii tradycyjnej taki harmonogram byłby nieosiągalny - podkreśla Woźniak–Szpakiewicz.

Za projekt hotelu Marriott w Nowym Jorku odpowiada Danny Forster z Danny Forster & Architecture, znany m.in. jako gospodarz serii "Build it Bigger" na kanale Science Channel. Hotel będzie miał 96 metrów wysokości, 25 pięter, co oznacza, że będzie najwyższym modułowym hotelem na świecie. 

Pierwsze cztery kondygnacje, w których usytuowane będą czytelnie, bary i restauracje będą wykonane w technologii tradycyjnej. Podobnie jak trzon komunikacji pionowej uwzględniający windy i klatki schodowe. Pozostałe 21 kondygnacji (od 5 do 25 piętra) będą wykonane z gotowych modułów. Na każdym piętrze znajdzie się 8 pokojów.

- Moduły oddamy w pełni urządzone i wyposażone, nie zabraknie w nich nawet zasłon. Budownictwo modułowe otwiera nowe możliwości zwłaszcza w budowie hoteli, gdy pokoje powstają w fabryce, dzięki czemu możliwa jest większa kontrola jakości i dbałość o każdy wykonany detal. Na placu budowy nie zawsze jest to możliwe – wyjaśnia Ewelina Woźniak–Szpakiewicz.

- Obserwujemy trend, zgodnie z którym największe sieci hotelowe, w tym Marriott, opierają rozwój na technologii modułowej. Powstają nowe projekty i koncepcje wykorzystania wolumetrycznej prefabrykacji - wskazuje prezes DMDmodularu. - Światowi liderzy dostrzegają, że technologia modułowa jest bardziej opłacalna od konwencjonalnej, dzięki przede wszystkim oszczędności czasu, który w branży hotelowej przekłada się na konkretne zyski. Obserwujemy szereg innowacji w tego rodzaju prefabrykacji. Sami też prowadzimy wiele prac nad nowatorskimi rozwiązaniami, które pozwalają na kolejne optymalizacje i usprawnienia na etapie zarówno projektowania, produkcji, jak i montażu modułów. Zamierzamy maksymalnie wykorzystać światową koniunkturę na budownictwo modułowe.

AC Hotels by Marriott to jedna z 30 marek koncernu Marriott International. W tej sieci jest ponad 80 hoteli ulokowanych w Hiszpanii, Portugalii, Danii, Turcji, Francji i USA. Plany rozwoju przewidują otwarcie ponad 50 hoteli w ciągu najbliższych trzech lat w USA, Kanadzie i Ameryce Łacińskiej.

Firma DMDmodular jest jednym z liderów w segmencie budownictwa modułowego w Polsce. Znaczna część produkcji zakładów w Skawinie pod Krakowem przeznaczona jest na eksport do krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Znaczącym udziałowcem firmy jest Forum IV Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. - Fabryka DMDmodular może dostarczyć nawet 100 modułów miesięcznie, co przekłada się na około 1-1,5 tys. mkw. powierzchni takich jak hotele, mieszkania, a także pomieszczenia dla sektora medycznego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA