fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Emocje nie usprawiedliwią chamstwa w pracy. Większe wymagania wobec kierowników

agresja w pracy
Adobe Stock
Pracodawca nie może ignorować zachowań pracowników naruszających zasady współżycia społecznego czy godność współpracowników. Więcej powinien przy tym wymagać od osób zajmujących stanowiska kierownicze.

Czasem każdego z nas ponoszą emocje. Nie panujemy wtedy nad sobą i powiemy o jedno zdanie za dużo. Żonę czy męża da się przeprosić, ale co w sytuacji, gdy hamulce puszczą nam w pracy i powiemy przełożonemu więcej niż powinniśmy?

Kultura tak wobec przełożonego...

Taką sytuację badał Sąd Okręgowy w Zielonej Górze (wyrok z 29 października 2019 r., IV Pa 127/19). W sprawie pracownik wypowiedział do przełożonego słowa, które oznaczały sugestię, „żeby uważał, że może coś złego mu się przytrafić wcześniej niż od choroby, z którą aktualnie walczy". Konsekwencją wypowiedzianych słów było nałożenie na pracownika, po jego uprzednim wysłuchaniu, kary porządkowej upomnienia z powodu naruszenia zasad współżycia społecznego.

Czytaj też: Można zwolnić przełożonego jeśli obraża ubliża podwładnym w czasie pracy

Z ustaleń SO wynikało, że jeśli nie dokładna treść, to co najmniej dokładny sens słów wypowiedzianych przez pracownika jes...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA