Marcin Stanecki

Brak ewidencji czasu pracy otwiera drogę do roszczenia o nadgodziny

Gdy pracownik składa pozew o wypłatę wynagrodzenia za pracę nadliczbową, ma większe szanse, jeżeli firma nie rejestrowała godzin jego pracy. Nie zawsze jednak pracodawca jest na straconej pozycji.

Prawo do odprawy przedawnia się na ogólnych zasadach

Jeżeli pracodawca nie wypłacił odprawy emerytalnej czy z tytułu zwolnień z przyczyn dotyczących firmy, pracownik ma trzy lata na wystąpienie z pozwem o ich zasądzenie licząc od dnia rozwiązania umowy.

Pracownik zdalny może odbywać online każde szkolenie bhp

Po ustaniu regulacji covidowych możliwość przeprowadzenia instruktaży dotyczących zasad bezpiecznego wykonywania pracy (BHP) w formie online dotyczy wyłącznie osób pracujących zdalnie.

Długa niezdolność do pracy może zablokować późniejszy urlop

W orzecznictwie są argumenty zarówno za, jak i przeciw temu, że przed urlopem wypoczynkowym po długotrwałej chorobie konieczne są badania kontrolne. Ostatecznie to pracodawca musi o tym zdecydować.

Udział w działaniu przestępczym nie uchyla ochrony sygnalisty

Sygnaliści, czyli osoby zgłaszające naruszenia prawa podlegają ochronie przed działaniami odwetowymi związanymi z wykonywaną pracą. Ochrona nie rozciąga się natomiast na odpowiedzialność karną, cywilną ani administracyjną.

Wypłata wynagrodzenia ze zlecenia nie wymaga pokwitowania

Potwierdzeniem na rozliczenie się ze zleceniobiorcą może być każdy środek dowodowy, a nie tylko pisemne poświadczenie. Ale w razie sporu to zleceniodawca musi wykazać, że zapłacił za pracę.

Utrata zaufania to nie jest uniwersalny sposób na pozbycie się pracownika

Podanie utraty zaufania jako przyczyny rozwiązania umowy o pracę jest wystarczające do zachowania wymogów formalnych. Nie oznacza to jednak automatycznie, że ta przyczyna jest prawdziwa i rzeczywista.

Nowa umowa nie resetuje powodów do wręczenia dyscyplinarki

To, że pracodawca dowiedział się, że pracownik dopuszczał się naruszeń uzasadniających jego natychmiastowe zwolnienie dopiero podczas kolejnego stosunku pracy, nie blokuje decyzji o zwolnieniu w tym trybie.

Sztywne normy nie zablokują szkolenia osób niepełnosprawnych

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Czasu tej nauki nie wlicza się do czasu pracy.

Zrzeczenie się roszczeń na przyszłość nie jest skuteczne

Nawet jeżeli pracownik oświadczy, że zrzeka się przyszłych roszczeń finansowych wobec pracodawcy, może o nie wystąpić. Firma będzie je musiała wypłacić, chyba że sąd uzna, że żądania naruszają klauzule generalne.