Marcin Stanecki

Nowa umowa nie resetuje powodów do wręczenia dyscyplinarki

To, że pracodawca dowiedział się, że pracownik dopuszczał się naruszeń uzasadniających jego natychmiastowe zwolnienie dopiero podczas kolejnego stosunku pracy, nie blokuje decyzji o zwolnieniu w tym trybie.

Sztywne normy nie zablokują szkolenia osób niepełnosprawnych

Pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może podnosić kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy. Czasu tej nauki nie wlicza się do czasu pracy.

Zrzeczenie się roszczeń na przyszłość nie jest skuteczne

Nawet jeżeli pracownik oświadczy, że zrzeka się przyszłych roszczeń finansowych wobec pracodawcy, może o nie wystąpić. Firma będzie je musiała wypłacić, chyba że sąd uzna, że żądania naruszają klauzule generalne.

Za wadliwą pracę nie ma odpowiedzialności zbiorowej

Jeżeli doszło do wadliwego wykonania produktu lub usługi, pracodawca może obniżyć z tego tytułu wynagrodzenie konkretnemu pracownikowi, a nie grupie zatrudnionych. Pod warunkiem, że ten pracownik ponosi winę za te wady.

Tylko brak informacji o nieobecności może uzasadniać dyscyplinarkę

Nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego przez chorego pracownika nie może być powodem jego zwolnienia bez wypowiedzenia. Przekazanie informacji o nieobecności, nawet wadliwe, jest bowiem skuteczne.

Czy szef musi oddać koszty odwołanych ferii?

Pracownik ma prawo do zwrotu kosztów poniesionych w bezpośrednim związku z zaplanowanym urlopem zarówno wtedy, gdy przełożony odwołał go z wolnego, jak i w sytuacji, gdy przesunął mu termin wypoczynku.

Za samowolną pracę na urlopie nie należy się zapłata

Jeżeli to pracodawca poleci pracę w trakcie urlopu wypoczynkowego, pracownik ma prawo do stosownej rekompensaty. Ale nie wtedy, gdy sprawdza pocztę służbową czy odbiera telefony z własnej inicjatywy.

Czy można wziąć pieniądze zamiast urlopu?

Nawet jeśli pracownik jest zainteresowany tym, żeby w zamian urlopu wypoczynkowego otrzymać ekwiwalent pieniężny, pracodawca nie może zgodzić się na takie rozwiązanie.

Co grozi za pójście na zaległy urlop bez zgody szefa?

Samowolne udanie się pracownika na urlop, nawet w okresie wypowiedzenia, może stanowić ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych i uzasadniać natychmiastowe rozwiązanie umowy.

Na pracy zdalnej też przysługuje monitor, okulary czy soczewki

Pracodawca ma obowiązek zapewnić monitor czy podstawkę pod laptop również osobom pracującym zdalnie. Taki pracownik może się też starać o refundację na okulary korekcyjne czy szkła kontaktowe, jeśli używa komputera przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.