fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak wykazać w sądzie, że nie było dyskryminacji przy rekrutacji do pracy?

Adobe Stock
W interesie pracodawcy leży, aby reguły pozyskiwania pracowników na dane stanowisko były transparentne i dobrze udokumentowane, a wyniki naboru obiektywne.

- W spółce ogłosiliśmy nabór na stanowisko kierowcy. Kandydaci do tej posady mieli legitymować się wykształceniem co najmniej średnim oraz posiadać prawo jazdy na wszystkie kategorie. Zgłosiło się troje chętnych – dwóch mężczyzn i kobieta. Wybraliśmy jednego z mężczyzn. Kobieta zgłosiła się z pytaniem, dlaczego jej nie zatrudniliśmy, choć spełniała wszystkie kryteria. Prezes zarządu poinformował ją, że osoba, która otrzymała pracę, miała większe doświadczenie jako kierowca. Odmówił jej jednak udostępnienia do wglądu dokumentów potwierdzających tę okoliczność. Kobieta wniosła pozew o odszkodowanie za odmowę nawiązania stosunku pracy z uwagi na jej płeć i kolor skóry (mulatka). Jakie argumenty możemy podnieść w procesie, aby zwiększyć szanse na swoją wygraną? – pyta czytelnik.

Przede wszystkim spółka powinna wykazać wszelkimi środkami dowodowymi, np. dokumentami z rekrutacji, że dokonując takiego wyboru kierowała się wyłącz...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA