Zgodnie z art. 166 kodeksu pracy choroba pracownika przerywa jego urlop wypoczynkowy. Nie ma przy tym znaczenia czy w tym czasie przebywa w kraju, czy rozchorował się w czasie zagranicznego wypoczynku. Ważne aby do pracodawcy dotarła informacja o zwolnieniu lekarskim w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Inaczej zmniejszeniu ulegnie należne świadczenie za czas choroby.

Zupełnie inaczej jest jeśli rozchoruje mu się dziecko. W takiej sytuacji zgodnie a art. 32 ust 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeśli dziecko ma nie więcej niż 14 lat, wówczas pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego na czas niezbędnej opieki. O tym ile czasu z dzieckiem powinien spędzić pracownik decyduje lekarz, wystawiający mu zwolnienie z pracy. Takie zwolnienie nie przerywa jednak urlopu wypoczynkowego. Wynika to z tego, że art. 166 k.p. przewidujący możliwość przerwania urlopu zawiera zamknięty katalog przyczyn kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu w innym terminie. Dzieje się tak nie tylko w razie choroby pracownika, ale także jego udziału w ćwiczeniach wojskowych czy korzystania z urlopu macierzyńskiego. Ten przepis nie przewiduje więc przesłanki w postaci choroby dziecka.

Choć pracodawca nie musi przerwa w takiej sytuacji uzgodnionego wcześniej wypoczynku pracownika, może jednak zgodzić się na przełożenie urlopu na inny termin. tylko wtedy pracownik może wykorzystać zasiłek opiekuńczy na chore dziecko.

Należy jednak pamiętać, że ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przewiduje ograniczenia w wypłacie tego świadczenia. Jeśli w czasie choroby dziecka w domu jest drugi rodzic, który może przejąć nad nim opiekę, wówczas ten zasiłek nie należy się. Wyjątek stanowi konieczność opieki nad dzieckiem do 2 lat. Wówczas obecność drugiego rodzica nie wstrzymuje wypłaty.

We wtorek, w godzinach od 11 do 12, zapraszamy na dyżur telefoniczny z Państwową Inspekcją Pracy. tel. 22 463 00 11. Zapraszamy też do przysyłania do nas pytań e-mailem: prawopracy@rp.pl.