Czy można rozwiązać umowę zlecenia z datą wsteczną?

- Zawarłem na rok (od 1 kwietnia 2020 r. do 1 kwietnia 2021 r.) umowę zlecenie na przeprowadzenie warsztatów. 3 lutego 2021 r. otrzymałem od zleceniobiorcy pismo, że przebywa od 1 stycznia 2021 r. na zwolnieniu lekarskim i prosi o rozwiązanie umowy z dniem 31 grudnia 2020 r. Od początku roku 2021 r. warsztaty nie odbywały się. W umowie zlecenia nie ma żadnego zapisu dotyczącego okresu wypowiedzenia. Czy można rozwiązać umowę zlecenia z dniem 31 grudnia 2020 r. tj. cofając się dwa miesiące wstecz (pismo byłoby z datą 1 marca 2021 r.)?

Publikacja: 04.03.2021 16:00

Czy można rozwiązać umowę zlecenia z datą wsteczną?

Foto: Adobe Stock

Jeżeli zleceniobiorca wysłał pismo wypowiadające umowę zlecenia, to oświadczenie to było skuteczne z momentem, gdy zleceniodawca się z nim zapoznał. Zgodnie z art. 746 ustawy z 23 kwietnia 1963 r. - Kodeks cywilny (dalej k.c.) umowa zlecenia może być rozwiązaną przez każdą ze stron w każdym czasie. Przy czym k.c. nie przewiduje żadnego okresu wypowiedzenia.

Nie ma prawnych przeciwwskazań do potwierdzenia rozwiązania umowy z datą wsteczną (chociaż przepisy k.c. takiego potwierdzenia nie wymagają). Możliwe jest też rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Byłaby to forma rozwiązania umowy korzystna dla obu stron umowy. Wówczas porozumienie w sprawie rozwiązania kontraktu (z datą wsteczną) zastąpiłoby pismo o potwierdzeniu rozwiązania umowy. Jednocześnie umożliwiłoby wzajemne rozliczenie się stron tego kontraktu.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Prawo dla Ciebie
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla szefa KRRiT Macieja Świrskiego