fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Inne sporty

Opublikowano wideo z akcji ratunkowej na Nanga Parbat

AdobeStock
Zespół ratunkowy odnalazł zwłoki Daniele Nardiego i Toma Ballarda, zaginionych himalaistów, którzy wspinali się na Nanga Parbat. Alex Txikon, jeden z uczestników grupy ratunkowej, opublikował w Internecie wideo, na którym widać, jak przebiegała akcja.

Alex Txikon zamieścił w sieci wideo przedstawiające akcję ratunkową na Nanga Parbat. Widać na nim między innymi lawiny schodzące w rejonie Żebra Mummery’ego. To okolica, w której poszukiwano zaginionych wspinaczy, Daniele Nardiego i Toma Ballarda. 

Od 24 lutego nie było kontaktu z himalaistami, którzy wspinali się na szczyt Nanga Parbat. Wybrali drogę przez Żebro Mummery’ego. Po rozpoznawczych lotach śmigłowca oraz poszukiwaniach śladów wspinaczy, zauważono namiot. Wiadomo, że w jego okolicy zeszła lawina. W Internecie pojawiło się później nagranie, na którym zarejestrowano, że w kolejnych godzinach kolejna lawina zeszła także w rejonie żebra. 

Grupa ratunkowa zakończyła swoją akcję w środę 6 marca. Jej członek, Alex Txikon, poinformował  tego samego dnia, że w okolicy żebra Mummery’ego dostrzegł „dwa kształty”. W sobotę władze potwierdziły, że są to ciała Włocha i Brytyjczyka. Stefano Pontecorvo, ambasador Włoch w Pakistanie, poinformował, że Txikon na wysokości około 5900 m n.p.m. znalazł zwłoki himalaistów.

Dyplomata opublikował też w sieci dowód, który miał to potwierdzać. „Zdjęcie wykonane teleskopem przez Alexa Txikona i jego grupę ratunkową na Nanga Parbat. Daniele Nardi jest w centrum, po lewej (pomarańczowa kurtka), Tom Ballard w centrum (niebieska kurtka), a ich namiot jest widoczny obok Toma” – napisał na Twitterze ambasador Pontecorvo.

Informacja o śmierci wspinaczy potwierdzona została także we wpisie opublikowanym na oficjalnym koncie facebookowym Daniela Nardiego. „Przytłoczeni bólem informujemy, że poszukiwania Daniele i Toma zostały zakończone. Jakaś ich część na zawsze pozostanie na Nanga Parbat”– napisali bliscy włoskiego włoskiego himalaisty i podziękowali za poświecenie ekipie ratunkowej.

Nanga Parbat to ośmiotysięcznik, dziewiąty co do wysokości szczyt świata (8126 m n.p.m.). Nazwa góry jest mianem kaszmirskim, wywodzi się z sanskrytu i znaczy „Naga Góra”. Był przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników.

 

Źródło: tatromaniak.pl, Facebook, Twitter
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA