Gospodarka

Trump wprowadził cła na stal i aluminium

Bloomberg
Prezydent USA ostatecznie zdecydował się wprowadzić cła na stal i aluminium. Trump podpisał odpowiednie rozporządzenie w czwartek wieczorem.

Cła na stal i aluminium wyniosą odpowiednio 25 i 10 proc. Donald Trump tłumaczył, że Stany Zjednoczone w ten sposób radzą sobie z atakiem na jego kraj.

Dodał, że Waszyngton będzie musiał wykazać się elastycznością i współpracą z przyjaznymi krajami.

Prezydent USA podkreślił, że dopóki trwają negocjacje z Kanadą i Meksykiem w sprawie układu NAFTA, kraje te będą wyłączone z programu dodatkowych taryf.

Możliwość wprowadzenia ceł na stal i aluminium prezydent Donald Trump zapowiedział 1 marca. W odpowiedzi Unia Europejska poinformowała, że może się zdecydować na odwet i wprowadzenie cła na amerykańskie produkty. Na wstępnej liście znalazły się takie towary jak whiskey, masło orzechowe, sok pomarańczowy, dżinsy, motocykle i produkty stalowe.

Kilka dni później zareagował na to Trump i zagroził cłami na europejskie samochody. W cieniu tych słów odbywały się w Genewie doroczne targi samochodowe, a temat ten był tam szeroko komentowany, co relacjonowaliśmy w "Rzeczpospolitej".

Europa i MFW wezwały Donalda Trumpa, by wycofał się i nie wywoływał wojny handlowej. - W tzw. wojnie handlowej nikt nie wygrywa, a generalnie przegrani są po obu stronach - oświadczyła dyrektor generalna MFW, Christine Lagarde i dodała, ze taki konflikt spowodowałby ogromne straty w światowym wzroście gospodarczym.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL