fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Niższe cła dla sojuszników Ameryki?

pexels.com
Coraz więcej wskazuje na to, że sprawa podwyżek taryf na stal i aluminium przez administrację Donalda Trumpa jest elementem gry, mającej m.in. doprowadzić do renegocjacji układu NAFTA.

Inwestorzy spodziewali się, że w czwartek wieczorem prezydent Donald Trump podpisze rozporządzenie podnoszące cła na stal sprowadzaną do USA do 25 proc., a na aluminium do 10 proc. Mimo to większość europejskich indeksów giełdowych lekko rosła podczas czwartkowej sesji. Biały Dom zaczął bowiem wysyłać sygnały, że niektóre kraje mogą być wyłączone z wyższych ceł.

Najpierw wypowiedział się w tej sprawie Peter Navarro, szef prezydenckiej Narodowej Rady Handlu i zarazem czołowy zwolennik protekcjonizmu. Zapowiedział, że Kanada i Meksyk zostaną wyłączone ze stosowania 25 proc. cła na stal i 10 proc. na aluminium na czas trwania rozmów dotyczących renegocjacji układu NAFTA (o strefie wolnego handlu między USA, Kanadą i Meksykiem).

Trump już kilka dni wcześniej powiązał sprawę ceł z umową NAFTA, której renegocjacja była jedną z jego głównych obietnic wyborczych. Negocjacje te napotykają problemy.

„Kanada musi traktować lepiej naszych farmer...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA