Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Chiny znów sięgają po obniżki stóp

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskiwał w czwartek ponad 3 proc. Ciągnęły go w górę akcje m.in. deweloperów i firm technologicznych. Rynek reagował na kolejne cięcia stóp dokonane przez Ludowy Bank Chin.

Chiny tną stopy. Rynki są zachwycone

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskiwał podczas czwartkowej sesji ponad 3 proc. Ciągnęły go w górę akcje m.in. deweloperów i firm technologicznych. Rynek reagował w ten sposób na kolejne cięcia stóp dokonane przez Ludowy Bank Chin.

Niemieckie dziesięciolatki z dodatnią rentownością

Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wzrosła w środę powyżej poziomu 0 proc. Stała się dodatnia po raz pierwszy od maja 2019 r.

Inwestorzy mniej skłonni dopłacać do długu rządów

Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich była we wtorek bardzo bliska znalezienia się „na plusie". Sięgnęła poziomu minus 0,005 proc. Rok temu była ona poniżej minus 0,5 proc.

Ropa jest najdroższa od ponad siedmiu lat

Cena gatunku Brent doszła we wtorek do 88 dol. za baryłkę, a część analityków spodziewa się, że w nadchodzących kwartałach dojdzie do 100 dol.

Kiepskie prognozy dla globalnego rynku pracy

Bezrobocie na świecie co najmniej do 2023 r. nie wróci na poziom sprzed pandemii - mówią prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP).

PKB Chin wzrósł o 4 proc., ale wciąż zmagają się z problemami

Gospodarka Chin powiększyła się w czwartym kwartale o 4 proc. rok do roku, gdy średnio spodziewano się jej wzrostu o 3,6 proc. Wzrost gospodarczy za cały 2020 r. wyniósł 8,1 proc. Średnia prognoz analityków mówiła, że sięgnie on 8,4 proc.

Niemcy: PKB za 2021 rok rozczarował

Gospodarka Niemiec urosła przez cały 2021 r. o 2,7 proc. - wynika ze wstępnego szacunku niemieckiego urzędu statystycznego Destatis.

Rekordowa nadwyżka w chińskim handlu

Chińska nadwyżka handlowa wyniosła w 2021 roku rekordowe 676,4 mld USD. Była więc większa niż na przykład PKB Polski.

Węgry wprowadzają ceny regulowane na 6 produktów. Tuż przed wyborami

Węgierski rząd zdecydował się na regulację cen kilku artykułów spożywczych. Prawdopodobnie dlatego, że nie może już sobie pozwolić na cięcie podatków.