Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

Dziennikarz ekonomiczny

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Wzrost gospodarczy Chin silniejszy od prognoz. Ale ożywienie pozostaje kruche

PKB Chin wzrósł w pierwszym kwartale o 5,3 proc. po tym, jak w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. zwiększył się o 5,2 proc. Średnio oczekiwano zwyżki o 4,6 proc.

Inwestorzy wierzą, że konflikt Iranu z Izraelem się już nie zaostrzy

Gdy inwestorzy otrząsnęli się już po wydarzeniach z weekendu, ropa lekko taniała, europejskie indeksy giełdowe umiarkowanie rosły, a szekel zyskiwał. Świat liczy, że nie dojdzie do eskalacji.

Mapa zakazanego internetu

Pewne miejsca globalnej sieci uznawane są za mroczne zakątki. Ale można je też uznać za lustra, w których przegląda się współczesność, albo przestrzeń pozwalającą na samorealizację i opór przeciwko globalnemu establishmentowi.

EBC nadal gotowy do cięcia stóp w czerwcu. „Mamy teraz trend dezinflacyjny”

Choć Fed może przesunąć pierwszą obniżkę stóp procentowych nawet na wrzesień, to Europejski Bank Centralny wyraźnie zasygnalizował, że nie zniechęci go to przed rozpoczęciem cięć na czerwcowym posiedzeniu.

Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano. Nie będzie cięć stóp w czerwcu?

Wzrost cen w USA przyspieszył w marcu do 3,5 proc. r/r, z 3,2 proc. w lutym, czym negatywnie zaskoczył inwestorów. Może to przesunąć pierwszą obniżkę stóp procentowych Fedu z czerwca na lipiec lub nawet na wrzesień.

Agencja Fitch obcięła perspektywę ratingu Chin do negatywnej

Agencja Fitch obniżyła perspektywę chińskiego ratingu ze "stabilnej" do "negatywnej".

Czy dane z USA przedłużą umocnienie złotego? Będzie parytet euro-dolar?

Polska waluta najmocniejsza od ponad czterech lat wobec euro. Pojawiają się prognozy zrównania notowań unijnej waluty z dolarem.

Poprawa na Wall Street mała, ale stabilna

Sezon publikacji wyników kwartalnych na Wall Street może pokazać stosunkowo niewielki, ale dość stabilny wzrost zysków spółek ze S&P 500. W kolejnych kwartałach może być większy, a pod koniec roku dwucyfrowy.

Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja

Hongkong w ostatnich latach tracił na znaczeniu jako globalne centrum finansowe, a jego giełda pogrążała się w bessie. To w dużym stopniu skutek tego, że decydenci z Pekinu wdrażali politykę mocno uderzającą w autonomię tej metropolii.

Złoto jest rekordowo drogie. Cena szuka nowego szczytu

Kruszec zyskał od początku roku już ponad 11 proc. wobec dolara i stał się rekordowo drogi. Jego cenę napędzają m.in. napięcia geopolityczne oraz oczekiwania inwestorów co do polityki kluczowych banków centralnych