Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Czy wkrótce będzie odbicie po słabym półroczu?

Pierwsze sześć miesięcy tego roku było fatalnym okresem zarówno dla amerykańskich indeksów giełdowych, jak i dla giełd z wielu innych krajów. Dane historyczne sugerują, że dalsza część roku powinna być już lepsza.

Chiny: Przemysł znów rośnie

Oficjalny wskaźnik koniunktury PMI dla chińskiego przemysłu wzrósł z 49,6 pkt w maju do 50,2 pkt w czerwcu. To oznacza, że po raz pierwszy od lutego aktywność w tym sektorze znów rośnie. (Wskazuje na to każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt.).

Hiszpania: Inflacja powyżej 10 procent

Inflacja konsumencka w Hiszpanii sięgnęła w czerwcu 10,2 proc., po tym jak w maju wyniosła 8,7 proc. Po raz pierwszy od 1985 r. przekraczała ona 10 proc.

Węgry zaskoczyły inwestorów. Ogromna podwyżka stóp procentowych

Narodowy Bank Węgier podniósł swoją główną stopę aż o 185 punktów bazowych, do 7,75 procent.

Przywódcy G7 przeciw Rosji oraz Chinom. Szykują nowe projekty i sankcje

Prezydent USA Joe Biden ogłosił na szczycie G7 w bawarskim Elmau zbiórkę 600 mld dol. na projekty infrastrukturalne mające być odpowiedzią na chińską Inicjatywę Pasa i Szlaku.

Tajemnica 22 czerwca 1941 roku

Czy Stalin dał się rzeczywiście zaskoczyć Hitlerowi, czy też szykował prowokację mającą uzasadnić jego ofensywę na zachód? Pewne poszlaki wskazują, że Niemcy ubiegli Sowietów w realizacji planów wojennych o zaledwie kilka godzin.

Europejskie PMI rozczarowały

Wstępne czerwcowe odczyty indeksów PMI mierzących koniunkturę w przemyśle i sektorze usług były gorsze od prognoz.

Czechy: Duża podwyżka stóp procentowych

Czeski Bank Narodowy podniósł swoją główną stopę procentową z 5,75 proc. aż do 7 proc.

Ameryka coraz bliżej kryzysu?

Choć prezydent Joe Biden zapewnia, że recesja nie jest nieuchronna, to ostrzegają przed nią m.in. ekonomiczny guru Nouriel Roubini, miliarder Elon Musk i analitycy Goldman Sachs.

USA: Dobre dane z rynku pracy

Amerykański rynek pracy był w maju nadal rozgrzany. Przybyło na nim 390 tys. etatów (poza rolnictwem), podczas gdy spodziewano się wzrostu o 317 tys.