Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

Dziennikarz ekonomiczny

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Koniunktura gospodarcza w Europie gorsza od oczekiwań

Wskaźniki PMI, mierzące koniunkturę w przemyśle i sektorze usług strefy euro, Niemiec i Francji, były w czerwcu gorsze niż się spodziewano.

Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego – pretorianie Bieruta

Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego miał być dla polskojęzycznego stalinowskiego reżimu formacją „najwierniejszą z wiernych”. W praktyce jednak różnie z tym bywało.

Kłopoty japońskiego banku. Musi pozbyć się obligacji za 63 mld dolarów

Norinchukin, piąty pod względem wielkości bank w Japonii, zapowiedział, że sprzeda ze swojego portfela europejskie i amerykańskie obligacje warte 63 mld dol. Ponosi on bowiem duże straty na tych papierach.

Szwajcarski Bank Narodowy znów obciął stopy. Frank gwałtownie tanieje

Szwajcarski bank centralny obniżył główną stopę procentową o 25 pb., do poziomu 1,25 proc. To już druga jej obniżka w tym roku.

Niezwykły rajd Nvidii. Analitycy wierzą, że będzie jeszcze większa

Nvidia jest już najwięcej wartą spółką giełdową świata. Mimo to analitycy wciąż widzą potencjał do zwyżek kursu. Czy padnie bariera 4 bln dol.?

S&P 500 sięgnie 6000 punktów?

Nowojorski indeks ustanowił od początku stycznia już 30 rekordów. To skłoniło wielu analityków do podnoszenia prognoz dla rynku akcji. Stopniowo stają się one coraz śmielsze.

Chiński rynek nieruchomości nadal ciąży gospodarce

Sprzedaż detaliczna w Chinach była lepsza od prognoz, ale rozczarowały dane o produkcji przemysłowej oraz o cenach i sprzedaży nieruchomości. Rządowe działania stymulacyjne nie zdołały ożywić rynku mieszkaniowego.

Rysy na pomniku Grabskiego

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Władysława Grabskiego. O ile obecnie jest pamiętany jako wybitny ekonomista i ojciec złotego, o tyle za życia bywał nazywany szkodnikiem gospodarczym.

Nvidia jest już więcej warta niż Apple

Kapitalizacja Nvidii jest już nie tylko większa niż całego niemieckiego rynku akcji, ale przekroczyła barierę 3 bilionów dolarów. Producent układów sztucznej inteligencji jest więcej wart niż Apple.

Lądowanie w Normandii. Inwazja, która musiała się udać

Lądowanie wojsk alianckich na plażach Normandii 6 czerwca 1944 r. było pokazem sprawności gigantycznej anglo-amerykańskiej machiny logistycznej, zaradności alianckich żołnierzy, kreatywności sztabowców i przebiegłości służb wywiadowczych. Niemcy wykazali się głównie brakiem wyobraźni i elastyczności.