Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Deweloperzy ciążą Pekinowi. Nie tylko Evergrande ma kłopoty

Problemy chińskiego sektora nieruchomości nie ograniczają się do kłopotów China Evergrande Group. Przez branżę przechodzi już fala bankructw.

Tesla z kapitalizacją 1 bln dolarów

Kapitalizacja Tesli sięgnęła podczas poniedziałkowej sesji 1 bln USD. Akcje spółki zyskiwały nawet 12,7 proc., po tym jak sieć wypożyczalni samochodów Hertz zamówiła u Tesli 100 tys. aut elektrycznych.

Kolejny silny wstrząs dla Turcji

Lira turecka była w poniedziałek rekordowo słaba wobec amerykańskiej waluty. Za 1 dolara płacono nawet 9,85 lir.

Sieć społecznościowa Trumpa na razie porażką, ale już zarobił miliardy

Majątek byłego prezydenta USA Donalda Trumpa mógł powiększyć się w ciągu kilku dni o blisko 5 mld dolarów. To skutek fuzji Trump Media & Technology Group (właściciela sieci społecznościowej Truth Social) i spółki Digital World Acquisition Corp.

EBC chce przenosić bankierów do Unii

Europejski Bank Centralny naciska na banki, by przenosiły więcej personelu i aktywów z Londynu do UE – donosi „Financial Times", powołując się na swoich informatorów.

Bank Rosji mocno podnosi stopy procentowe i jest gotów na więcej

Bank Rosji podniósł swoją główną stopę procentową z 6,75 proc. do 7,5 proc. Analitycy spodziewali się średnio jej podwyżki do jedynie 7 proc. Z komunikatu rosyjskiego banku centralnego wynika, że jest on gotowy na kolejne podwyżki.

Evergrande spłaciła obligacje w ostatniej chwili

China Evergrande Group, jeden z największych chińskich deweloperów, spłacił obligacje denominowane w dolarach warte 83,5 mln USD. Zrobił to na dzień przed zakończeniem 30-dniowego okresu "łaski" liczonego od daty, w której miał zgodnie z umową dokonać płatności. Spółka uniknęła więc bankructwa pod względem formalnym.

Roman Rybarski – narodowy liberał

Sukcesu cywilizacyjnego Polski upatrywał przede wszystkim w budowie silnej klasy średniej, której rząd nie powinien przeszkadzać w uczciwym bogaceniu się.

Szybki wzrost cen stał się problemem niemal całego świata

W USA inflacja jest najwyższa od 2008 r., a w dwóch krajach strefy euro jej poziom stał się już wyższy niż w Polsce. W okiełznaniu drożyzny w nadchodzących miesiącach mogą nadal przeszkadzać zaburzenia w łańcuchach dostaw.

Turcja: Duża obniżka stóp procentowych. Prezydent naciskał na bank

Bank Centralny Republiki Turcji obciął swoją główną stopę procentową z 18 proc. do 16 proc. Analitycy średnio spodziewali się jej obniżki o 50 pb.