Hubert Kozieł

Hubert Kozieł

absolwent ISM UW. Autor powieści "Vril. Pułkownik Dowbor"

Amerykański rynek pracy rośnie w siłę

Liczba etatów w gospodarce amerykańskiej wzrosła w listopadzie o 263 tys., po zwyżce o 261 tys. w październiku. Średnio prognozowano, że przybędzie ich 200 tys. Dane za październik zrewidowano w górę do z 261 tys. do 284 tys.

Powell dał zastrzyk optymizmu amerykańskim indeksom

Dow Jones Industrial zyskał już ponad 20 proc. od dołka i wyszedł z rynku niedźwiedzia. S&P 500 znalazł się natomiast najwyżej od sierpnia.

Bankructwo giełdy FTX, to afera z chińskimi inwestorami w tle

W aferze wokół giełdy kryptowalutowej FTX mamy wiele szokujących wątków: chińskiego inwestora, hojne datki na kampanie wyborcze demokratycznych kongresmenów i powiązania z regulatorami. Sam Bankman-Fried, założyciel upadłej giełdy wciąż przebywa na wolności i twierdzi, że niczego nie ukradł, a tylko popełnił błędy biznesowe.

Pandemia spowalnia Chiny

Gospodarka chińska zwalnia, ale Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał w miesiąc prawie 27 proc. Zwyżki napędzała nadzieja na luzowanie restrykcji pandemicznych.

Inflacja zwolniła w strefie euro. To dzięki wyhamowaniu cen energii

Inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała w listopadzie do 10 proc., po tym jak w październiku sięgnęła 10,6 proc. Średnio prognozowano, że wyniesie 10,4 proc.

Chińska gospodarka nadal zwalnia. Jest gorzej od prognoz

Wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w chińskim przemyśle (liczony przez państwową organizację CFLP) spadł z 49,2 pkt w październiku do 48 pkt w listopadzie, podczas gdy oczekiwano jego spadku tylko do 49 pkt. Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt sugeruje recesję w danej branży.

Inflacja hamuje w Europie. Była niższa od prognoz

Inflacja w Niemczech i w Hiszpanii była w listopadzie niższa niż oczekiwano. Ale to nie musi oznaczać, że Europejski Bank Centralny szybko zakończy cykl podwyżek stóp.

Apple chce usunąć Twittera ze swojego sklepu z aplikacjami?

Miliarder Elon Musk twierdzi, że koncern Apple zagroził usunięciem Twittera ze swojego sklepu z aplikacjami. Według Muska, Apple zrobił to „nie podając powodu”.

Silne odbicie na giełdzie w Hongkongu. To reakcja na zmianę polityki Chin

Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu, zyskał podczas wtorkowej sesji aż 5,2 proc. Jego subindeks spółek technologicznych, Hang Seng Tech, urósł o 7,7 proc. Chiński indeks Shanghai Composite wzrósł natomiast o 2,6 proc. Było to zarówno odreagowanie poniedziałkowych spadków, jak i reakcja na zmiany w polityce pandemicznej w Chinach.

Chiny znów znalazły się w centrum kryzysu

Lockdowny pandemiczne i protesty przeciwko nim grożą dalszym hamowaniem gospodarki Państwa Środka oraz nową falą poważnych zakłóceń w łańcuchach dostaw.