fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Mediacja nie interesuje przedsiębiorców państwowych

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Spośród wszystkich firm uwikłanych w spory gospodarcze przed sądami najbardziej niechętne do ich zakończenia w drodze polubownej są spółki Skarbu Państwa.

W 2014 r. wszystkie sądy okręgowe skierowały do mediacji 1262 sprawy. To 2,1 proc. wszystkich spraw gospodarczych, jakie trafiają do sądów. Wynika tak z najnowszych danych opracowanych przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Najwięcej spraw do mediacji trafia właśnie stąd. W 2014 r. 771. Na tle innych wyróżnia się też Sąd Okręgowy w Bydgoszczy. W 2014 r. skierował 115 spraw do polubownego załatwienia. 75 wysłali sędziowie z Sądu Okręgowego w Poznaniu, 69 ze Szczecina, a tylko dwie z Rzeszowa.

Sędziowie z Warszawy uważają, że mediacja opłaca się nie tylko przedsiębiorcom, ale także im samym.

– Liczba spraw zakończonych ugodami odpowiada liczbie załatwionych na rozprawie przez 1,72 sędziego – zauważyła Ewa Malinowska, wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie, na konferencji poświęconej „Mediacji jako kategorii działalności prawniczej".

Rosnąca liczba spraw gospodarczych kierowanych do mediacji oznacza więcej ugód. W 2013 r. spośród 657 spraw, jakie warszawscy sędziowie skierowali do mediacji, ugodę przedsiębiorcy zawarli w 90. Rok później z 771 spraw ugodę zawarto w 105. Do końca września 2015 r. do mediacji trafiło 778 spraw, a przedsiębiorcy podpisali 101 ugód. Do porozumień dochodzi w ok. 13 proc. przypadków.

Przedsiębiorców ta statystyka jednak nie zadowala.

– Gdyby firmy policzyły, że wprawdzie dostaną mniejsze pieniądze, ale pewne, i to w krótszym czasie, pewnie chętniej zawierałyby ugody – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Sędziów najbardziej niepokoi podejście firm państwowych do mediacji.

– Ich przedstawiciele nie godzą się na kierowanie spraw do polubownego załatwienia – mówiła na konferencji sędzia Ewa Malinowska. Zaznaczyła, że do Sądu Okręgowego w Warszawie trafia 25 proc. wszystkich spraw nadających się do polubownego rozwiązania. W 2014 r. na 15 tys. 621 spraw trafiło ich 4069.

Sędziowie kierują do mediacji tylko takie, które podlegają rozpoznaniu w procesie, są wszczęte na skutek pozwu albo są rozpoznawane w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA