Brak płatności od kontrahenta zagranicznego i co dalej

Odmienność procedur upadłościowych lub likwidacyjnych w kraju niewypłacalnego partnera biznesowego nie może być sama w sobie podstawą dla odmowy zaliczenia nieściągalnej wierzytelności lub jej odpisu aktualizacyjnego w koszty podatkowe.

Publikacja: 25.10.2020 08:23

Brak płatności od kontrahenta zagranicznego i co dalej

Foto: Adobe Stock

Z problemem nieterminowych płatności polscy przedsiębiorcy zmagają się od lat, jednak wybuch pandemii Covid-19 sprawił, że skala tego problemu narasta. Z uwagi na międzynarodowy charakter koronawirusa coraz większa część z przeterminowanych płatności dotyczy kontrahentów zagranicznych. Jest to o tyle istotne, że w przypadku transakcji z przedsiębiorcami zagranicznymi zidentyfikowanie i udokumentowanie wierzytelności nieściągalnych najczęściej stanowi realny problem dla firmy. Może to wynikać zarówno z odmienności przepisów prawa, jak i procedur obowiązujących w kraju dłużnika. Warto w takich przypadkach pamiętać, że zgodnie z poglądami orzecznictwa i organów skarbowych, odmienność procedur upadłościowych lub likwidacyjnych w kraju niewypłacalnego kontrahenta nie może być sama w sobie podstawą dla odmowy zaliczenia nieściągalnej wierzytelności lub jej odpisu aktualizacyjnego w koszty podatkowe.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP