Patenty w projektach biznesu i nauki

Przedsiębiorcy coraz częściej nawiązują współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi w celu wspólnego prowadzenia prac badawczo-rozwojowych i rozwijania innowacyjnych rozwiązań. Współpraca taka polega na zaangażowaniu finansowym przedsiębiorców w prace prowadzone przez ośrodki naukowe i badawcze.

Publikacja: 29.09.2017 06:20

Patenty w projektach biznesu i nauki

Foto: Fotolia

Często w momencie wprowadzania produktu na rynek okazuje się, że kwestia praw własności intelektualnej do innowacyjnych rozwiązań nie została odpowiednio uregulowana na wcześniejszych etapach projektu.

Najczęściej innowacyjne rozwiązania powstałe w wyniku prac badawczych są przedmiotem praw własności intelektualnej, takich jak patenty, prawa autorskie, czy prawa do know-how.

Z perspektywy przedsiębiorcy kluczowe jest jak najwcześniejsze zapewnienie możliwości niezakłóconej eksploatacji wyników prac badawczo-rozwojowych, w tym ich zastosowania w gotowych produktach oferowanych na rynku.

Uzgodnienie w umowie

Już na początku współpracy przedsiębiorca i ośrodek naukowy powinni uzgodnić w umowie zasady prowadzenia badań i ewentualne zasady ich finansowania, a także komu i w jakim zakresie będą przysługiwały prawa własności intelektualnej do wyników badań naukowych lub na jakich zasadach (np. licencji) przedsiębiorca będzie mógł w przyszłości z takich rozwiązań korzystać.

Umowy mogą zawierać szczegółowe postanowienia dotyczące zasad korzystania z praw własności intelektualnej do wyników badań lub jedynie ogólnie określać pewne zasady, pozostawiając bardziej szczegółowe regulacje w tym zakresie odrębnemu porozumieniu. Warto jednak pamiętać, aby już na początku współpracy ustalić, w jakim zakresie (np. przedmiotowym, czasowym, terytorialnym) przedsiębiorca będzie uprawniony do korzystania z praw własności intelektualnej do wyników badań, oraz czy konieczne będzie uiszczanie z tego tytułu dodatkowego wynagrodzenia.

W wariancie finansowania udzielanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podział praw własności intelektualnej pomiędzy członków konsorcjum nie może zostać dokonany dowolnie. W takim przypadku umowa konsorcjum powinna wskazywać zasady podziału praw własności intelektualnej w sposób proporcjonalny w stosunku do wkładu poszczególnych członków w realizację projektu, co szczegółowo opisuje interpretacja NCBiR dotycząca podziału praw własności intelektualnej. Wymagane jest, aby podział praw własności intelektualnej był zależny od zaangażowania konsorcjantów w realizację projektu, czy to o charakterze finansowym czy np. w postaci udostępnienia specjalistycznego sprzętu lub zapewnienia zaangażowania wykwalifikowanego personelu. Wkład przedsiębiorców polega często na zaangażowaniu finansowym, choć zdarzają się przypadki merytorycznego zaangażowania w projekt personelu badawczego przedsiębiorcy. Z kolei wkład instytutów polega zazwyczaj na zapewnieniu personelu wykonującego określone prace lub sprzętu.

Jeśli instytucja naukowa otrzymuje wynagrodzenie w związku z przekazaniem na rzecz przedsiębiorcy praw własności intelektualnej do wyników badań, takie wynagrodzenie można zmniejszyć o wkład przedsiębiorcy w realizację wspólnego projektu.

Różne modele

W umowach konsorcjum możliwe jest przyjęcie różnych modeli zapewniających przedsiębiorcy prawo dostępu do wyników prac badawczo-rozwojowych i ich komercyjnego wykorzystania. Możliwe jest udzielenie przedsiębiorcy przez partnera naukowego licencji, przeniesienie całości praw własności intelektualnej na przedsiębiorcę lub też tylko udziałów w takich prawach. Każdy z tym modeli ma wady i zalety. Przykładowo, licencjobiorca nie musi brać udziału w ponoszeniu kosztów związanych z utrzymaniem ochrony powstałych praw własności przemysłowej (np. patentów). Z drugiej zaś strony udzielona licencja może przewidywać podstawy jej wypowiedzenia i tym samym wygaśnięcia podstawy do eksploatacji danego prawa własności intelektualnej. Dlatego przed wybraniem któregokolwiek z wariantów istotne jest uzgodnienie wzajemnych potrzeb i oczekiwań wobec projektu, w szczególności planów związanych z komercjalizacją produktów opartych na wynikach wspólnego przedsięwzięcia. W każdym przypadku istotne jest ustalenie zasad rozliczeń partnerów, z uwzględnieniem zasad pozyskiwania finansowania z NCBiR, a także określenie zakresu i celu eksploatacji tych praw przez każdą ze stron. Np. przedsiębiorca może uzyskać prawo do korzystania z praw własności intelektualnej do wyników badań naukowych w postaci zgłoszonego do opatentowania wynalazku jedynie w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w odniesieniu do uzgodnionego zakresu produktów lub przez określony czas od ich pierwszego wprowadzenia na rynek.

Na wstępnym etapie projektu przedsiębiorca może jeszcze nie mieć wiedzy do precyzyjnego określenia celu i zakresu, w jakim będzie komercyjnie eksploatował rezultaty badań. Niekiedy trudno jest przewidzieć na czym będzie polegał innowacyjny charakter i rynkowa przydatność wyników prac, np. czy badania nad zastosowaniem określonego związku chemicznego doprowadzą do powstania innowacyjnego leku. Rozwiązaniem może być zapewnienie przedsiębiorcy np. prawa pierwokupu nabycia określonych praw lub pierwszeństwa w uzyskaniu wyłączności licencyjnej dla określonych celów rynkowych, wskazując choćby ogólne zasady takich uprawnień. Pamiętajmy, że sektor rozwiązań innowacyjnych charakteryzuje się dynamiką i często kluczowe z perspektywy biznesowej jest wprowadzenie rozwiązania na rynek jak najszybciej - przed konkurentami.

Brak uzgodnienia przez partnerów choćby podstawowych zasad dotyczących praw własności intelektualnej do wyników prac może generować niepotrzebne nieporozumienia i w efekcie opóźnić komercjalizację innowacyjnego produktu, co może mieć poważne konsekwencje biznesowe.

Umowy z personelem twórczym

W celu skutecznego nabycia praw własności intelektualnej do wyników prac badawczych istotne jest zapewnienie, aby umowy z twórcami właściwie ujmowały transfer odpowiednich praw do przedsiębiorcy czy jednostki naukowej.

Umowy z osobami wykonującymi badania prowadzące do innowacyjnych rozwiązań powinny zawierać postanowienia, które zagwarantują że prawa własności intelektualnej do wyników prac w najszerszym zakresie przysługiwać będą jednostce naukowej lub przedsiębiorcy. Trzeba pamiętać, że regulacje ustawowe w obszarze praw pracodawcy czy zleceniodawcy do tzw. twórczości pracowniczej mogą okazać się niewystarczające i tym samym warto uregulować je we własnym zakresie. Standardowe regulacje ustawowe mogą nie zapewnić ochrony np., gdy nie zostanie sprecyzowany zakres obowiązków personelu twórczego. Umowy z naukowcami powinny również kwestię wynagrodzenia twórców w związku z nabyciem praw czy eksploatacją efektów ich twórczej lub innowacyjnej aktywności. Brak weryfikacji tych kwestii i zapewnienia odpowiednich umów z personelem twórczym (czy odpowiednich postanowień w regulaminach), może skutkować szeregiem komplikacji, gdy przedsiębiorca będzie zamierzał rozpocząć lub faktycznie zacznie proces komercjalizacji wyników prac podjętych w ramach projektu z partnerem naukowym, polegających np. próbach wstrzymania wprowadzenia produktu na rynek.

—Marek Oleksyn

—Aleksandra Kuźnicka-Cholewa

Zdaniem autorów

Marek Oleksyn, radca prawny z zespołu prawa własności intelektualnej i nowych technologii kancelarii CMS

Aleksandra Kuźnicka-Cholewa, radca prawny z zespołu prawa własności intelektualnej i nowych technologii kancelarii CMS

Zasygnalizowane obok zagadnienia dotyczące praw własności intelektualnej do wyników prac badawczo-rozwojowych to tylko niektóre z kwestii, z którymi powinni zmierzyć się przedsiębiorcy angażując się w projekt realizowany we współpracy z ośrodkiem naukowym. Właściwa regulacja zakresu uprawnień przedsiębiorcy do korzystania z innowacyjnych rozwiązań wytworzonych w wyniku prowadzonych prac, zdecydowanie ułatwia późniejsze komercyjne wykorzystanie tych rozwiązań w innowacyjnych produktach wprowadzanych na rynek. ?

Często w momencie wprowadzania produktu na rynek okazuje się, że kwestia praw własności intelektualnej do innowacyjnych rozwiązań nie została odpowiednio uregulowana na wcześniejszych etapach projektu.

Najczęściej innowacyjne rozwiązania powstałe w wyniku prac badawczych są przedmiotem praw własności intelektualnej, takich jak patenty, prawa autorskie, czy prawa do know-how.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP