We sprawie chodziło o wykładnię przepisów o CIT. We wniosku o interpretację spółka zapytała czy w przypadku braku uregulowania należności zakwalifikowanej uprzednio do przychodów należnych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT i udokumentowania jej nieściągalności, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nominalną jej wartość czyli jej wartość brutto?
Sama uważała, że w sytuacji braku uregulowania należności wskutek jej nieściągalności (i spisania z bilansu na podstawie prawa bilansowego) zakwalifikowanej uprzednio do przychodów należnych oraz przy udokumentowaniu jej nieściągalności, na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy o CIT, ma prawo zaliczyć do kosztów wartość (brutto) spisywanej należności.
Czytaj także: Firmy potrzebują pieniędzy zablokowanych przez fiskusa na kontach VAT
Fiskus nie potwierdził jednak tego stanowiska. Co prawda samego prawa do ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży wierzytelności zaliczonych...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.