fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: wierzytelność to cała należność od kontrahenta

Adobe Stock
Pojęcie wierzytelności obejmuje całą należność od kontrahenta. Jej wartość to cała należność niezapłacona przez kontrahenta zarówno kwota netto, jak i potencjalna, związana z nią kwota VAT.

We sprawie chodziło o wykładnię przepisów o CIT. We wniosku o interpretację spółka zapytała czy w przypadku braku uregulowania należności zakwalifikowanej uprzednio do przychodów należnych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT i udokumentowania jej nieściągalności, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów nominalną jej wartość czyli jej wartość brutto?

Sama uważała, że w sytuacji braku uregulowania należności wskutek jej nieściągalności (i spisania z bilansu na podstawie prawa bilansowego) zakwalifikowanej uprzednio do przychodów należnych oraz przy udokumentowaniu jej nieściągalności, na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy o CIT, ma prawo zaliczyć do kosztów wartość (brutto) spisywanej należności.

Czytaj także: Firmy potrzebują pieniędzy zablokowanych przez fiskusa na kontach VAT

Fiskus nie potwierdził jednak tego stanowiska. Co prawda samego prawa do ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży wierzytelności zaliczonych...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA