fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Outsourcing funkcji inspektora ochrony danych

Adobe Stock
W związku z tym, że główna działalność organizacji, którą zarządzam, polega na przetwarzaniu na dużą skalę szczególnych kategorii danych osobowych, konieczne jest powołanie inspektora ochrony danych. Czy administrator musi wyznaczyć do pełnienia tej funkcji swojego pracownika? Czy dopuszczalne jest zlecenie wykonywania funkcji inspektora zewnętrznemu podmiotowi? – pyta pani Karolina.

Tak, możliwe jest wykonywanie funkcji inspektora ochrony danych przez podmiot zewnętrzny, który nie jest zatrudniony przez administratora. Przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych nie zawierają szczegółowych wymagań dotyczących formalnej podstawy zaangażowania osoby sprawującej funkcję inspektora ochrony danych. Ponadto wspomniane przepisy nie zakazują administratorom zatrudniania w tym charakterze osób spoza organizacji. Zgodnie bowiem z art. 37 ust. 5 RODO „inspektor ochrony danych może być członkiem personelu administratora lub podmiotu przetwarzającego lub wykonywać zadania na podstawie umowy o świadczenie usług".

Należy pamiętać, że inspektorem ochrony danych może być wyłącznie osoba fizyczna, która – niezależnie od podstawy wykonywania funkcji inspektora – musi spełniać wszystkie wymagania określone w art. 37-39 RODO.

Czytaj także:

RODO: zadania inspektora danych osobowych w firmie

Dopuszczalna jest przy tym sytuacja, charakterys...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA