Zaostrzenie przepisów o VAT dla małych internetowych sklepów to część kolejnego pakietu zmian uszczelniających system tego podatku. Sejm uchwalił nowelę w czwartek wieczorem.

Czytaj także: Split payment, podzielona płatność VAT wymusi zmiany umów handlowych

Ustawa, uzasadniana przez rząd chęcią walki z oszustwami w handlu online, zlikwiduje zwolnienie z VAT dla niektórych firm zajmujących się sprzedażą internetową, nieprzekraczających 200 tys. zł przychodów w roku podatkowym. Dotyczy to handlu częściami do samochodów i motocykli (niezależnie od sposobu realizacji dostawy) oraz m.in. preparatów kosmetycznych i toaletowych, komputerów, urządzeń elektronicznych, RTV i, AGD. Także usługi ściągania długów, w tym faktoringu mają podlegać VAT niezależnie do wielkości obrotów. Ograniczenie to ma obowiązywać już od 1 września 2019 r.

W ustawie znalazło się także wiele innych zmian, w tym nowe reguły stosowania zwolnienia z VAT dostaw budynków, budowli i ich części. Zniesiono warunek, by ich zasiedlenie nastąpiło w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. To pokłosie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 16 listopada 2017 r. w sprawie firmy Kozuba Premium Selection (sygn.. C-308/16).

Wśród zmian na korzyść podatnika jest m.in. obniżenie wysokości dodatkowego zobowiązania podatkowego do 15% w przypadku, gdy podatnik złoży korektę deklaracji podatkowej w trakcie kontroli celno-skarbowej.