Firmy rodzinne: wyzwania i zagrożenia w dobie COVID-19

Okres pandemii zweryfikował funkcjonowanie firm rodzinnych z punktu widzenia ładu organizacyjnego. Te, które powstały w latach dziewięćdziesiątych XX w., mimo że są już przedsiębiorstwami na dużą skalę, nie rozwinęły sfery administracyjno-organizacyjnej. W wielu przypadkach utrudnia im to uzyskanie pomocy.

Publikacja: 20.05.2021 10:50

Foto: Rzeczpospolita

Firmy rodzinne w Polsce są nie tylko fundamentem polskiej gospodarki, ale przede wszystkim ambasadorem Polski na arenie międzynarodowej. Dzięki takim markom jak m.in. Inglot, Fakro, DRE oraz wiele innych polskie produkty cieszą się uznaniem klientów na całym świecie. Ostatnimi czasy można było zapoznawać się z oszałamiającymi historiami rozwoju, jeszcze kilkanaście lat temu nikomu nieznanych, polskich firm rodzinnych. Przy czym, za każdym sukcesem stoją przede wszystkim niebywałe zmagania z wyzwaniami, z którymi firmy rodzinne mierzą się każdego dnia. Oprócz czynników wewnętrznych, takich jak relacje rodzinne oraz pracownicze, istotny wpływ na kondycję firm rodzinnych ma również otoczenie gospodarcze oraz prawne w jakim funkcjonuje przedsiębiorstwo.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP