fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek od nieruchomości a częściowo obudowane obiekty budowlane - wyrok NSA

Projekt budowlany
Adobe Stock
Zdaniem NSA, nie wszystkie elementy odgradzające obiekt budowlany spełniają definicję przegrody budowlanej. Obiekt mający takie elementy niekoniecznie można więc uznać za budynek na potrzeby podatku od nieruchomości.

Taki wyrok Naczelny Sąd Administracyjny wydał w sprawie spółki, która złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty m.in. z tytułu zmiany kwalifikacji podatkowej posiadanej wiaty magazynowej mającej jedną ścianę murowaną, dwie przegrody z blachy falistej, jeden bok ogrodzony metalową siatką, zaś w części (dwa boki) brak jest jakichkolwiek przegród (wyrok z 30 lipca 2020 r., II FSK 2042/19). Zdaniem spółki, obiekt ten (wcześniej opodatkowany jako budynek) należało opodatkować jako budowlę. Organ I instancji uznał jednak, że częściowe pozbawienie przegród budowlanych nie powoduje, że obiekt przestaje spełniać wszystkich ustawowe cechy budynku, wobec czego powinien zostać opodatkowany podatkiem od nieruchomości jako budynek.

Samorządowe kolegium odwoławcze oraz WSA w Białymstoku utrzymały w mocy decyzję organu I instancji. W konsekwencji spółka złożyła skargę kasacyjną, wskazując m.in., że fakt nieposiadania przez sporną wiatę kompletu przegród budowlanyc...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA