fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Powództwo o wyłączenie wspólnika szantażem w sporze korporacyjnym

Adobe Stock
Żeby sąd wydał orzeczenie o wyłączeniu wspólnika ze spółki, muszą zachodzić „ważne przyczyny" dotyczące danego wspólnika. Kodeks spółek handlowych nie precyzuje jednak, jak należy rozumieć to określenie.

W prawie handlowym powództwo o wyłączenie wspólnika spółki jest instrumentem prawnym mającym umożliwić zmianę składu osobowego danej spółki poprzez usunięcie z niej wspólnika, którego dalsze pozostawanie w spółce, z uwagi na jego przymioty osobiste lub indywidualne zachowania, zagrażałoby interesom spółki lub usprawiedliwionym interesom pozostałych wspólników.

Czytaj także:

Szantaż korporacyjny: jak z nim walczyć

Ukryty cel postępowań

W praktyce jednak powództwo o wyłączenie wspólnika jest często elementem szantażu korporacyjnego w stosunkach pomiędzy wspólnikami, którzy nie mogą porozumieć się co do dalszego funkcjonowania spółki. W szczególności żądanie wyłączenia wspólnika – pod pozorem legalnych działań w granicach uprawnień przyznanych ustawowo – zmierza do pozbycia się przez pozostałych udziałowców niewygodnego wspólnika, niejednokrotnie pozostającego w znaczącej mniejszości.

Przykładem takiego działania może być s...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA