Prezesa UOKiK powinna wspierać społeczna rada - uważają przedsiębiorcy

W interesie polskich firm jest powołanie rady ds. konkurencji przy prezesie UOKiK – postulują przedsiębiorcy.

Publikacja: 26.02.2019 12:32

Prezesa UOKiK powinna wspierać społeczna rada - uważają przedsiębiorcy

Foto: Adobe Stock

Propozycja ta padła podczas odbywającej się w ostatnią sobotę w Muszynie (woj. małopolskie) konferencji dla przedsiębiorców pod hasłem „Strategia gospodarcza Polski". Promująca tę ideę fundacja Pomyśl o Przyszłości wskazała na to, ze polski organ antymonopolowy – czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – w zbyt małym stopniu działa na rzecz ochrony polskich przedsiębiorców, którzy muszą się mierzyć z o wiele silniejszymi międzynarodowymi koncernami.

Czytaj także: Sposoby na oddziaływanie na kształt transakcji potencjalnie zagrażającej konkurencji

Branżą, w której wyraźnie widać dominację wielkich międzynarodowych graczy, jest handel detaliczny. Generuje on ok. 250 mld zł obrotu rocznie, z czego ponad 100 mld przypada na zaledwie 4 międzynarodowe sieci: Biedronkę, Kaufland, Lidla i Eurocash. Tymczasem największe polskie sieci to Dino (6 mld zł), Top Market (3 mld zł) i Polo Market (2,5 mld zł). Prezes tej ostatniej, Marcin Sowa uważa, że przyczyną takiej dominacji jest zaniechanie wprowadzenia jeszcze w latach 90. skutecznych przepisów antykoncentracyjnych, a obecnie – zbyt słabe działania ochronne ze strony władz. – W naszym biznesie najważniejsza jest lokalizacja sklepów, a to już kwestia dużych pieniędzy, którymi dysponują zagraniczne sieci, korzystające do tego z efektu skali i dyktujące niższe ceny – mówił Sowa.

Takim praktykom mógłby się przeciwstawiać UOKiK, ale – jak wskazują statystyki jego postępowań – na razie tylko 1-2 proc. prowadzonych jest prowadzonych przeciwko międzynarodowym koncernom. Pomiędzy 1 maja 2004 r. a 31 grudnia 2016 r. Urząd prowadził 29 postępowań w sprawie naruszenia unijnego prawa konkurencji oraz wydał 13 decyzji w wyniku takich postępowań (ok. jednej decyzji rocznie). Dla porównania, Hiszpania w tym samym okresie prowadziła 143 postępowania i wydała 107 decyzji na gruncie prawa unijnego. Jeszcze większy wskaźnik stosowania prawa unijnego wykazują urzędy antymonopolowe we Francji i Niemczech: odpowiednio 256 postępowań i 127 decyzji oraz 210 postępowań i 110 decyzji.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny są różne. Zdaniem Zbigniewa Kiedacza, radcy prawnego z krakowskiej kancelarii Savas, prowadzenie spraw dotyczących polskiego rynku przeciwko mniejszym firmom jest łatwiejsze i tańsze. – UOKiK skupia się na sprawach lokalnych zakładów pogrzebowych i przedsiębiorstw wodociągowych. Trudniej jest, gdy przeciwnikiem jest wielki koncern, którego stać na wynajęcie najlepszych prawników ze światowych kancelarii – ocenia Kiedacz.

O tym, że są trudności z prowadzeniem skomplikowanych spraw, wie także prezes UOKiK Marek Niechciał. W wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej" przyznaje on, że problemy naruszeń konkurencji.

są coraz trudniejsze do wykrycia, a jednocześnie wymagające wnikliwej analizy prawnej i często ekonomicznej. - Dlatego z jednej strony przedsiębiorstwa mają coraz lepszych prawników do obrony, a my wydając decyzję posiłkujemy się różnymi doświadczeniami i argumentami, mając świadomość, że to ostatecznie sąd utrzymuje nasze decyzje w mocy –mówi Niechciał.

Przedsiębiorcy wskazują, że nie zawsze w tych sprawach można liczyć na interwencję Komisji Europejskiej. – Trudno się spodziewać, by zajmowała się ona problemami polskich przedsiębiorców, skoro ma na głowie problemy z Amazonem i Google – twierdzi Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, produkującej okna dachowe.

W takiej sytuacji pozostaje liczyć na krajowy organ antymonopolowy, ale wzmocniony radą ds. konkurencji. Według pomysłodawców, taka rada mogłaby lepiej uświadamiać prezesowi UOKiK potrzeby interwencji w różnych branżach walczących z silną zagraniczną konkurencją. Miałaby ona mieć charakter ekspercki i grupować prawników, ekonomistów, reprezentantów przedsiębiorców i organizacji konsumenckich oraz przedstawiciela Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak wskazuje Zbigniew Kiedacz, utworzenie ciała kolegialnego w systemie ochrony konkurencji nie byłoby czymś nowym w skali Unii Europejskiej . – Tylko w Polsce i Estonii takich ciał nie ma – wskazuje radca prawny.

Idę zmian w przepisach antymonopolowych popiera Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. - Ustawa o UOKiK jest fatalna, przez nią prezes Urzędu ma ograniczone możliwości działania – twierdzi Adam Abramowicz. Zapowiedział on, że specjalny zespól w jego biurze ma przygotować koncepcję zmiany przepisów o UOKiK.

Powstanie rady może mieć jednak napotkać opór. Podobna rada istniała bowiem w czasie gdy prezesem Urzędu był Adam Jasser (2014-2016), ale ją rozwiązano, uznając że miała charakter zbyt lobbystyczny. – Propozycja powołania ciała doradczego składającego się z przedsiębiorców rodzi liczne znaki zapytania. Jednym z nich jest pytanie, kto chce wprowadzić takie rozwiązania i jakie jest tego uzasadnienie. My tego uzasadnienia nie znamy – komentuje rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch. Wyjaśnia ona, że charakter prac jej urzędu jest często zbliżony do działań prokuratury i  wymaga oddzielenia od wpływu grupy interesu, w tym konkretnych przedsiębiorców. - Bez pewnej separacji równałoby się to bowiem z  wpływem „wybranych” przedsiębiorców na politykę ochrony konkurencji w państwie, a to naszym zdaniem nie jest dobre rozwiązanie dla całego rynku – twierdzi rzeczniczka, zapewniając przy tym do gotowości dialogu Urzędu z przedsiębiorcami. 

Propozycja ta padła podczas odbywającej się w ostatnią sobotę w Muszynie (woj. małopolskie) konferencji dla przedsiębiorców pod hasłem „Strategia gospodarcza Polski". Promująca tę ideę fundacja Pomyśl o Przyszłości wskazała na to, ze polski organ antymonopolowy – czyli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – w zbyt małym stopniu działa na rzecz ochrony polskich przedsiębiorców, którzy muszą się mierzyć z o wiele silniejszymi międzynarodowymi koncernami.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP