fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Najmniejsze dywidendy na świecie od czasu kryzysu finansowego

Bloomberg
Największe firmy na świecie zmniejszą w tym roku z powodu pandemii wypłatę dywidendy o 17-33 proc. nawet o ok. 400 mld dolarów — przewiduje Janus Henderson, globalny zarządca aktywami z londyńskiego City.

W II kwartale te wypłaty zmalały o 108 mld dolarów do 382 mld, co oznacza spadek o 22 proc. w skali rocznej, największy od co najmniej 2009 r. — twierdzi ta firma. Dotyczyło to wszystkich regionów świata poza Ameryką Płn., bo w Kanadzie wypłaty nie uległy zmianie. W skali świata 27 proc. spółek obniżyło dywidendę, najgorzej wypadła Europa, gdzie zrobiła to połowa firm, a z tego trzy czwarte zrezygnowały w ogóle z wypłaty.

„2020 będzie najgorszym rokiem dla globalnych dywidend od czasu światowego kryzysu finansowego. Spodziewamy się teraz ich zmniejszenia o 17 proc. w najlepszym scenariuszu do 1,18 bln dolarów. Nasz najgorszy scenariusz zakłada spadek o 23 proc. do 1,1 bln” — stwierdził w raporcie Janus Henderson.

Zestawienie poszczególnych sektorów wykazuje również duże różnice — pisze Reuter. Na banki i inne instytucje finansowe, którym Europejski Bank Centralny zakazał wypłat dywidendy, przypadła połowa z 45-procentowego spadku w Europie w II kwartale do 77 mld dolarów. Firmy wydobywcze i koncerny naftowe bardzo mocno odczuły spadek cen surowców, producenci artykułów powszechnego użytku ucierpieli z kolei na wprowadzanych przez rządy ograniczeniach w przemieszczaniu się. Wszystkie zmniejszyły zatem wypłaty.

Z drugiej strony dywidendy firm technologicznych, operatorów łączności i zajmujących się ochroną zdrowia nie ucierpiały praktycznie, bo ich wypłaty wzrosły o 1,8 i o 0,1 proc. Odporność sektora technologicznego pozwoliła Microsoftowi i Apple awansować po raz pierwszy w tym roku do grona 10 największych na świecie płatników dywidendy. Na czele tej listy jest Nestlé. — Tendencje w dywidendach są odzwierciedleniem tendencji w społeczeństwie i na rynku akcji — uważa Ben Lofthouse, szef działu globalnych dochodów z akcji w Janus Henderson. — Prawdopodobnie dojdzie do wzrostu w sektorze technologii. Jego firmy mają bardzo mocne bilanse — dodał.

Z upływem czasu pewne kluczowe czynniki określą wielkość poprawy dywidend. Najbardziej oczywistym jest dalszy przebieg pandemii, ale także to, co zrobią w tym roku firmy w Stanach i czy banki w Europie otrzymają zgodę na początku 2021 r. na wznowienie wypłat. — Zasadniczą kwestią dla USA jest, co będzie w IV kwartale. Jeśli wiele firm mocno obniży dywidendy, to jej wypłaty utrzymają się na niskim poziomie do końca 2021 r. — stwierdził Lofthouse.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA