Blisko przesilenia funduszy obligacji długoterminowych

Spora część funduszy obligacji długoterminowych znalazła się pod kreską po tegorocznej przecenie obligacji. Sytuacja powinna się jednak unormować.

Publikacja: 24.04.2024 04:30

Blisko przesilenia funduszy obligacji długoterminowych

Foto: Adobe Stock

Zwyżki oprocentowania długoterminowych obligacji skarbowych w ostatnich dniach hamują w okolicach 5,85 proc. Eksperci liczą na zmianę trendu.

Korekta w najbliższych dniach

Zwyżki rentowności, czyli spadki cen polskich obligacji, obserwujemy niemal od początku roku, ale w kwietniu trend ten zdecydowanie przyspieszył. W ostatnich dniach rentowność sięgała nawet 5,86 proc. wobec 5,217 proc. na zamknięciu 2023 r. Kwietniowe zwyżki mocno przybliżyły oprocentowanie papierów dziesięcioletnich do jesiennych szczytów, które ukształtowały się wokół 6 proc. To z kolei mocno podkopuje wyniki funduszy dłużnych długoterminowych w tym roku – notowania wielu z nich powędrowały już poniżej poziomów z końca zeszłego roku.

Czytaj więcej

Świetny kwartał funduszy inwestycyjnych

Pierwszy dzień tego tygodnia przyniósł jednak spadek oprocentowania polskich obligacji dziesięcioletnich o około 10 pkt. Spokojnie było też we wtorek. Rynek zaczyna rysować szczyt w okolicach 5,85 proc. i wygląda na to, że przed krajowym długiem lepsze czasy. „Spadki rentowności krajowych papierów wartościowych są zgodne z naszymi oczekiwaniami, gdyż uważamy, że nie ma fundamentalnych przesłanek do ich utrzymywania powyżej stopy referencyjnej NBP. Póki co jednak można mówić raczej o wstępnych sygnałach przesilenia” – podają ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem w otoczeniu polskich obligacji są czynniki wspierające ich niższe rentowności, jednak spora podaż na rynku pierwotnym (patrz np. wtorkowa aukcja regularna Ministerstwa Finansów), a przede wszystkim trendy z rynków bazowych, do tej pory z nawiązką je niwelowała. O ile nie dojdzie do negatywnych zaskoczeń z publikowanych w tym tygodniu danych makro z rynków bazowych, ekonomiści PKO BP spodziewają się pogłębienia spadków rentowności polskich papierów skarbowych w kierunku 5,50 proc. i 5,70 proc. odpowiednio dla papierów 5- i 10-letnich na przestrzeni najbliższych sesji.

Czytaj więcej

Rentowności polskich obligacji na szczytach

Co najmniej atrakcyjne

Powyższą ocenę sytuacji na krajowym rynku długu podzielają także inni eksperci. Według Bogusława Stefaniaka, zarządzającego w Ipopemie TFI, wzrost rentowności obligacji skarbowych, którego doświadczamy od początku roku, spowodował, że dotarliśmy do bardzo atrakcyjnych poziomów. – Rentowności obligacji 5- i 10-letnich znajdują się na poziomach zbliżonych do stopy referencyjnej. Pamiętajmy, że przed nami wznowienie cyklu obniżek stóp procentowych – być może już na jesieni, co oczywiście oznaczałoby w takim przypadku silną pozytywną reakcję rynku – zauważa Stefaniak. Jego zdaniem ceny obligacji powinny istotnie wzrosnąć. Inflacja, choć odbije, to w średnim terminie i tak znajdzie się w akceptowanym przez Radę Polityki Pieniężnej paśmie odchyleń.

– Dodatkowo aktualne rentowności pozwalają oczekiwać średniorocznie kilkuprocentowej realnej dodatniej stopy zwrotu. Jednym słowem aktualne rentowności są naszym zdaniem atrakcyjne, a nawet bardzo atrakcyjne zarówno w długim, średnim, jak i krótkim terminie – przyznaje ekspert Ipopemy TFI.

Czytaj więcej

Fundusze mieszane mogą się popisać

Hubert Kmiecik, zarządzający Amundi TFI, zaznacza, że rynek długu miał w ostatnim czasie sporą skłonność do przereagowywania. Niespełna pół roku temu oczekiwania inwestorów co do tempa i skali obniżek stóp procentowych zadziwiały optymizmem. – Kontrakty na stopę procentową 6x9 (trzymiesięczna stopa za pół roku) osiągnęły poziom 4 proc. Podobnie wyglądała sytuacja rynków bazowych, gdzie przykładowo w USA inwestorzy oczekiwali obniżek stóp o ponad 1 pkt proc. w bieżącym roku. Retoryka banków centralnych oraz dane z gospodarek mocno schłodziły oczekiwania inwestorów – tłumaczy Kmiecik. To doprowadziło do mocnych spadków cen obligacji oraz wzrostu rentowności. – Mając na uwadze czynniki wpływające na oczekiwany wzrost inflacji oraz zauważalnie dodatnie realne stopy, można uznać obecne rentowności na polskiej krzywej obligacji skarbowych za atrakcyjne – przyznaje zarządzający Amundi TFI.

Zwyżki oprocentowania długoterminowych obligacji skarbowych w ostatnich dniach hamują w okolicach 5,85 proc. Eksperci liczą na zmianę trendu.

Korekta w najbliższych dniach

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Finanse
Byli studenci MIT ukradli 25 mln dol. w kryptowalucie. Zajęło im to 12 sekund
Finanse
Stan wiedzy o finansach jest w Polsce bardzo słaby
Finanse
Rośnie unijne wsparcie start-upów
Finanse
Mnogość pożyczek dla przedsiębiorstw w regionach
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?