Rentowności polskich obligacji na szczytach

Oprocentowanie polskich papierów skarbowych wzbiło się na nowe szczyty. Silny popyt na krajowy dług daje jednak sporą poduszkę bezpieczeństwa.

Publikacja: 20.03.2024 03:00

Rentowności polskich obligacji na szczytach

Foto: Adobe Stock

Rentowności polskich obligacji skarbowych wzbiły się w tym tygodniu na najwyższe w tym roku poziomy. Szkody wyrządzone funduszom dłużnym nie są dużych rozmiarów (oprocentowanie aktywów pozostaje wysokie), choć w części produktów pieniądze nie pracują.

Mocny popyt lokalny

We wtorek, w godzinach porannych, rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich zwyżkowały powyżej 5,55 proc., sięgając poziomów najwyższych od końca listopada zeszłego roku i nawet 0,36 pkt proc. powyżej poziomu zamknięcia grudnia. W kolejnych godzinach było już lepiej, ale oprocentowanie papierów dziesięcioletnich nadal utrzymywało się powyżej 5,5 proc. Przecena polskich papierów skarbowych to oczywiście kiepska informacja dla inwestorów. Indeks polskich obligacji TBSP zniżkował we wtorek 0,3 proc., co dawało wynik 0,18 proc. na minusie od początku roku. Eksperci takie zachowanie krajowych papierów skarbowych tłumaczą zarówno czynnikami globalnymi, jak i lokalnymi.

Również w Stanach Zjednoczonych od ponad tygodnia dochodowości papierów skarbowych rosną, a ceny spadają. W ostatnich dniach oprocentowanie tamtejszych obligacji dziesięcioletnich wzbiło się powyżej 4,3 proc., ale oznacza to jedynie dotarcie do szczytów z połowy lutego. W tym samym czasie oprocentowanie krajowych obligacji dziesięcioletnich na zamknięciach nie przekraczało 5,5 proc.

– Myślę, że globalny wzrost rentowności obligacji w ostatnim czasie nie pomaga, ale dominują czynniki lokalne – ocenia Witold Chuść, wiceprezes Rockbridge TFI. – Chodzi o jastrzębi bank centralny oraz ekspansywną politykę fiskalną i związane z tym znaczące potrzeby pożyczkowe – wskazuje Chuść.

Igor Lenart, zarządzający BNP Paribas TFI, wskazuje na silny krajowy popyt na papiery skarbowe. – Ostatnie zwyżki rentowności polskich obligacji skarbowych mają podłoże zarówno lokalne, jak i globalne. Z jednej strony widzieliśmy pozytywne zaskoczenie w postaci niższego do oczekiwań rynkowych odczytu dynamiki inflacji w Polsce (2,8 proc. rok do roku w lutym), by po krótkim czasie poznać wyższy od oczekiwań odczyt dynamiki inflacji bazowej za zeszły miesiąc (bez cen żywności i energii) wynoszący 5,4 proc. rok do roku. Ten ostatni ostudził nieco optymizm inwestorów – zauważa Lenart.

Z drugiej strony mamy czynniki globalne. Wśród nich główne role odgrywają decyzje banków centralny w strefie euro oraz w Stanach Zjednoczonych. – Ostatnie dni przyniosły serię danych, które zachwiały nieco przekonaniem inwestorów o momencie oraz skali obniżenia kosztu pieniądza za oceanem. Wśród nich najważniejsze były lutowe odczyty dynamiki inflacji konsumenckiej, inflacji bazowej oraz inflacji producenckiej, które w ujęciu rok do roku okazały się wyższe od prognoz. Dane te zasiały nieco wątpliwości co do trwałości zjawisk dezinflacyjnych w USA – przyznaje Lenart.

Drobne straty

Obecna fala wzrostu rentowności polskich papierów skarbowych ruszyła na początku marca, ale i luty przyniósł wzrost oprocentowania. Nie wpłynęło to oczywiście dobrze na fundusze papierów długoterminowych, a ich średnie stopy zwrotu znalazły się pod kreską. Marzec jak na razie nie przynosi w tym zakresie poprawy – średni wynik funduszy papierów skarbowych długoterminowych od końca stycznia wynosi -0,31 proc.

Warto odnotować, że fundusze obligacji długoterminowych nie są w tym roku pierwszym wyborem klientów TFI. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy produkty te zanotowały łączną sprzedaż rzędu 169 mln zł, czyli mniej od np. funduszy mieszanych i podobnie do funduszy absolutnej stopy zwrotu.

Rentowności polskich obligacji skarbowych wzbiły się w tym tygodniu na najwyższe w tym roku poziomy. Szkody wyrządzone funduszom dłużnym nie są dużych rozmiarów (oprocentowanie aktywów pozostaje wysokie), choć w części produktów pieniądze nie pracują.

Mocny popyt lokalny

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Branża audytorska wciąż rośnie w imponującym tempie
Finanse
Poznaliśmy najlepszych audytorów w Polsce. Ranking „Rzeczpospolitej”
Finanse
70 tys. zł za doradzanie w czasach PiS. PZU zrywa umowę z rektorem UW. Prof. Nowak: Sam odszedłem
Finanse
Cały rynek ściga się z czasem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych