Piotr Rudzki

Piotr Rudzki

Dziennikarz od 1968 r., romanista po UW

Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski

To już pewne. Linie lotnicze wyszły z kataklizmu, jaki spowodowała pandemia koronawirusa. To nie oznacza jednak, że mogą komfortowo inwestować. Bo zysk jest niewielki — wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

FAO: ceny żywności w maju najniższe od 2 lat

Wskaźnik cen podstawowych grup żywności zmalał w maju do poziomu najniższego od 2 lat, bo taniejące oleje roślinne, zboża i produkty nabiałowe przeważyły nad drożejącymi mięsem i cukrem — ogłosiła Organizacja NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie.

Agencja S&P utrzymała rating Francji. Paryż odetchnął z ulgą

Agencja ratingowa S&P Global oszczędziła Francji upokorzenia i nie obniżyła jej oceny wiarygodności kredytowej „AA”, jak to w kwietniu zrobiła też amerykańska Fitch Ratings. Zadowolony minister Bruno Le Maire zachwalał zarządzanie francuskim budżetem

Christian Lindner: obowiązują stare reguły fiskalne, dopóki nie ma nowych

Dopóki nie ma porozumienia o reformie unijnych przepisów fiskalnych, dopóty należy przestrzegać starych — powiedział niemiecki minister finansów, Christian Lindner. — Potrzebujemy bardziej realistycznych i bardziej zobowiązujących reguł — dodał.

Udział Lufthansy w ITA Airways zwiastuje nowe takie transakcje w Europie

Objęcie przez grupę Lufthansy mniejszościowego pakietu we włoskiej linii ITA Airways, która jeszcze traci pieniądze, jest nowym impulsem w konsolidowaniu rozczłonkowanego europejskiego rynku lotniczego. Są jeszcze narodowi przewoźnicy średniej wielkości, którzy mogą trafić do nowych właścicieli — przytacza Reuter ocenę analityków.

Linie lotnicze z problemami w dostawach przez wiele lat

Linie lotnicze na świecie muszą liczyć się z niedostatecznymi dostawami nowych samolotów, silników i części zamiennych w najbliższych latach, gdy gwałtownie rośnie popyt na podróże po okresie zastoju w pandemii — powiedział Reuterowi Aengus Kelly, prezes irlandzkiej firmy leasingowej AerCap.

Węgry mogą rozważyć wejście do strefy euro po 2030 roku

Węgry powinny porządnie przygotować swą gospodarkę do wejścia do strefy euro, aby nie było negatywnych reakcji. Nie powinny zatem zastanawiać się nad przejściem na jednolitą walutę przed 2030 r. — stwierdził prezes banku centralnego Węgier, Gyorgy Matolcsy.

Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów

Komisja Europejska ogłosiła o dwukrotnym zwiększeniu floty samolotów i śmigłowców gaśniczych do walki z pożarami lasów latem w Europie

Boeing zwiększa produkcję dreamlinerów

Koncern Boeing zwiększył produkcję szerokokadłubowych B787 Dreamliner z trzech do czterech miesięcznie i chce dojść pod koniec roku do pięciu miesięcznie.

Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse

Każdego tygodnia setka pracowników rezygnuje z pracy w Credit Suisse w związku z niepewnością, co będzie z nim dalej po przejęciu go przez większy UBS — powiedziały Reuterowi dwie osoby.