Piotr Rudzki

Piotr Rudzki

reporter

Dziennikarz od 1968 r., romanista po UW

Rusza nowa elektrownia jądrowa we Francji. Spóźniona o 12 lat

Francuski urząd bezpieczeństwa energetyki jądrowej ASN zezwolił na uruchomienie reaktora elektrowni we Flamanville, którego budowa opóźniła się o 12 lat. Kosztowała więcej od tunelu pod kanałem la Manche.

O'Leary: Latem bilety lotnicze zdrożeją, ale tylko trochę

Bilety lotnicze w sezonie letnim zdrożeją mniej od przewidywań — uważa szef Ryanaira, Michael O'Leary. Jego ocena wywołała spadek cen akcji linii lotniczych.

Skuteczna „koniakowa dyplomacja” Francji

Francja uzyskała konkretną korzyść z wizyty prezydenta Chin, Xi Jinpinga: Pekin nie zastosuje sankcji wobec eksportu koniaku i armaniaku. Producenci już zyskali na giełdzie.

Kolejne awaryjne lądowanie samolotu Boeinga. Nie otworzyły się golenie podwozia

Towarowy B767 firmy kurierskiej FedEx wylądował na lotnisku w Stambule bez goleni przedniego podwozia. Udało mu się pozostać na pasie. Boeing na razie nie skomentował zdarzenia.

Wydarzenie na rynku alkoholi: włoski bitter przejmuje koniak

Włoska grupa Campari przejmuje francuską Courvoisier. Będzie szóstym właścicielem francuskiego producenta koniaku w ostatnich 60 latach.

Nowe śledztwo w Boeingu. Dotyczy rzetelności inspekcji

Urząd lotnictwa FAA uruchomił kolejne postępowanie wobec Boeinga, czy koncern wykonał nakazane inspekcje prawidłowości mocowań skrzydeł do kadłubów w B787 i czy dokumenty o tych inspekcjach nie zostały sfałszowane przez pracowników.

Cebula towarem wyborczym w Indiach

Rząd Indii zniósł zakaz eksportu cebuli, ale wprowadził cło eksportowe 40 proc. i ustalił cenę minimalną w eksporcie: 550 dolarów/tona.

Zagłuszanie sygnału GPS - poważny problem dla lotnictwa

GPS, Globalny System Pozycjonowania to sieć satelitów i urządzeń odbiorczych, używany do ustalania pozycji, nawigacji i pomiarów czasu dla statków, samolotów i samochodów. Zastąpił system drogich urządzeń naziemnych, które nadawały sygnały radiowe samolotom podczas lądowania.

Ukraina liberalizuje politykę walutową

Ukraiński bank centralny ogłosił pakiet działań liberalizujących rynek walutowy, zmniejszających ograniczenia dla firm i ułatwiających transfer kapitału (dywidend) za granicę. Większość z nich weszła w życie od 4 maja.

Bruksela przywołuje do porządku 20 linii lotniczych. Chodzi o „greenwashing”

Komisja Europejska i krajowe organy ochrony konsumentów podjęły działania wobec 20 linii lotniczych o wprowadzające w błąd i stosowanie praktyki greenwashingu, „ekologicznego mydlenia oczu” mającego wywołać u klientów wrażenie, że są bardziej ekologiczne niż konkurencja.