Piotr Rudzki

Piotr Rudzki

Dziennikarz od 1968 r., romanista po UW

Confindustria wierzy w dużą poprawę Włoch

Organizacja włoskich pracodawców Confindustria ogłosiła, że wzrost gospodarczy w tym roku będzie większy od zakładanego głównie dzięki mniejszym skutkom wariantu Delta i lepszym dotąd wskaźnikom makro.

Kosztowny ratunek Monte dei Paschi di Siena

Włoski rząd otrzymał prośbę o zasilenie banku UniCredit sumą ponad 7 mld euro, by mógł przejąć bank MPS ze Sieny oraz o maksymalne oddłużenie go — ujawniły dwie osoby.

Bruksela szykuje nowe przepisy budżetowe na epokę po pandemii

Unia Europejska przystępuje do zmiany przepisów o budżetach krajów członkowskich, aby dostosować je do realiów po pandemii: większego zadłużenia krajów i ogromnych kosztów przestawiania gospodarki na zerową emisję spalin.

Fundusze spekulacyjne zarabiają na wzroście cen surowców

Fundusze podwyższonego ryzyka (spekulacyjne), które postawiły na duży wzrost cen surowców, zarobiły krocie po 9 miesiącach, gdy świat odczuwał niedobory energii.

Powstaje front walki z metanem. 30 krajów łączy siły

Ponad 30 krajów będzie realizować porozumienie zainicjowane przez USA i UE o ograniczeniu emisji metanu. To gaz cieplarniany emitowany zwłaszcza w rolnictwie i hodowli zwierząt.

Nowe pomysły wychwytywania CO2. Rządy i firmy mnożą sposoby

W ciągu ostatnich 9. miesięcy na świecie wzrosła liczba pomysłów na wychwytywanie i magazynowanie (CCS) dwutlenku węgla. Rządy i firmy mnożą sposoby zmniejszania emisji spalin i ocieplania klimatu — podał think tank Global CCS Intitute z Melbourne.

Niższe dopłaty do elektryczności w Niemczech

Niemcy obniżą o 42,7 proc. dopłaty do energii elektrycznej pobierane od konsumentów na wspieranie odnawialnych źródeł, aby pomóc gospodarstwom domowym, gdy rosną ceny energii — ogłosili operatorzy sieci przesyłowych

Nowy problem Boeinga z dreamlinerami

Boeing poinformował, że niektóre części z tytanu do B787 Dreamliner były nieodpowiednio produkowane od 3 lat, ale nie wpływają na bezpośrednie bezpieczeństwo lotów. Powiadomił już FAA, próbuje ustalić, ilu samolotów to dotyczy.

Nowe biopaliwo dla następcy Alitalii

Włoski koncern naftowy ENI dostarczył linii lotniczej ITA nowe zrównoważone biopaliwo (SAF) w ramach planu zmniejszania śladu węglowego

Nowy problem z produkcją aut. Brakuje surowców do baterii

Po problemach z dostępnością półprzewodników pojawił się kolejny problem - wystarczająca ilość surowców do produkcji baterii. Największe europejskie koncerny - Volkswagen, Daimler i Stellantis - starają się zapewnić dostawy ogniw baterii.