Piotr Rudzki

Piotr Rudzki

reporter

Dziennikarz od 1968 r., romanista po UW

Brytyjczycy zapanowali nad inflacją. Premier chwali się sukcesem

Inflacja w Wielkiej Brytanii zmalała w maju do 2 proc. z 2,3 proc. w kwietniu, pierwszy raz od trzech lat doszła do celu inflacyjnego Banku Anglii — podał urząd statystyczny ONS. Nie pomoże to ekipie premiera Rishi Sunaka w wyborach powszechnych przewidzianych 4 lipca.

Groźba nowych strajków sektora bankowego w Niemczech

Kilkaset tysięcy pracowników sektora bankowego w Niemczech domaga się podwyżki płac o 12,5-16 proc. Związkowi negocjatorzy odrzucili propozycję podwyżki o 8,5 proc., może dojść do strajków całego sektora.

Prezes Boeinga tłumaczy się i przeprasza rodziny ofiar

Prezes Boeinga przed amerykańską senacką komisją śledczą, krytykowany za dopuszczenie do popsucia opinii koncernu w zakresie bezpieczeństwa przyznał, że firmie daleko do doskonałości, ale zostały podjęte działania i pojawia się postęp. Przeprosił rodziny ofiar dwóch katastrof MAX-ów.

800 elektrowni węglowych można zastąpić słońcem

Ponad 800 elektrowni węglowych w krajach rozwijających się można zamknąć i zastąpić je energią ze słońca — stwierdził instytut ekonomii energii i analiz finansowych IEEFA z Singapuru.

Groźba grzywny zaszkodziła akcjom sieci Carrefour

Poważne problemy sieci Carrefour we Francji. Resort finansów zwrócił się do sądu o ukaranie sieci grzywną za umowy zawierane z placówkami działającymi na zasadzie franczyzy, niekorzystne dla ajentów. Akcje sieci straciły w Paryżu prawie 10 proc.

Będzie jeszcze mniej boeingów. Nowy kłopot z dreamlinerami

Boeing poinformował dostawców podzespołów o odroczeniu o 3 miesiące większego rytmu produkcji szlagierowych B737. Od września zamierza wypuszczać po 42 sztuki co miesiąc. Koncern ma kolejny duży problem jakości montażu — ustala przyczyny wadliwego zamocowania na kadłubach dreamlinerów po kilkaset elementów łączących. Każdy taki samolot ma ponad 900 złączek

Rosną obawy w Unii, że dojdzie do wojny handlowej Europa-Chiny

Po decyzji Komisji Europejskiej o podwyższeniu cła na chińskie e-auta chińskie firmy zażądały śledztwa ws. dumpingowych cen europejskiej wieprzowiny wysyłanej do Chin. Ewentualne chińskie cło będzie koszmarem dla eksporterów tego mięsa. Karnego cła obawiają się też producenci nabiału, koniaków i okowit. Ich eksport do Chin już zmalał w 2023 r.

Lotnictwo: FAA i EASA zwiększają współpracę

Organy nadzoru lotniczego FAA z USA i EASA z Unii Europejskiej postanowiły nasilić współpracę w zakresie certyfikowania nowych samolotów.

Zatwierdzona pierwsza transza pomocy MFW dla Argentyny

Rada wykonawcza (zarząd) MFW zatwierdziła wypłatę Argentynie pierwszej transzy prawie 800 mln dolarów z pakietu 44 mld dolarów.

Przedterminowe wybory we Francji. Szok w kołach gospodarczych i na rynkach w Europie

Decyzja prezydenta Emmanuela Macrona o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu wyborów 30 czerwca i 7 lipca wpędziła Francję w nieznaną sytuację gospodarczą i budżetową, zaszkodziła pozycji tego kraju na światowych rynkach, a dla wszystkich zainteresowanych była ogromnym szokiem.