Piotr Rudzki

Piotr Rudzki

Dziennikarz od 1968 r., romanista po UW

Pola golfowe Donalda Trumpa w Szkocji finansową klapą

Dwa szkockie ośrodki gry w golfa należące do Donalda Trumpa straciły w 2021 r. 4,4 mln funtów - wynika z najnowszych sprawozdań finansowych. Turnberry w South Ayrshire stracił ponad 3,7 mln, a Menie Estate w Aberdeenshire 696 tys. - odnotowała BBC News

Unia wspiera kraje i firmy w walce z USA i Chinami

Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie pomocy publicznej, aby kraje Unii mogły konkurować z USA w produkcji pojazdów elektrycznych i innych wyrobów ekologicznych, co pozwoli im zmniejszyć zależność od Chin.

Koniec sporu Airbus - Qatar Airways o jakość malowania kadłubów

Qatar Airways i Airbus są zadowolone z osiągnięcia polubownego i wzajemnie możliwego do przyjęcia rozwiązania dotyczącego prawnego sporu o degradację powierzchni samolotów A350 i ich uziemienia. Jest obecnie realizowany projekt napraw, obie strony spodziewają się bezpiecznego powrotu tych samolotów w powietrze.

Powoli odradza się rynek piwa w Niemczech

W 2022 r. sprzedano w Niemczech 8,8 mld litrów piwa, ale ten rynek nie wrócił jeszcze do okresu sprzed pandemii — wynika z oficjalnych danych.

Turcja zarabia na turystyce, a traci w handlu

Tureckie przychody z turystyki doszły w 2022 r. do rekordowych 46,3 mld dolarów, a jednocześnie deficyt bilansu handlowego skoczył do ponad 109 mld. To skutek wojny w Ukrainie: większej liczby turystów z Rosji, a także większego importu nośników energii.

Stabilne bezrobocie w Niemczech

W styczniu liczba Niemców szukających pracy zmalała o 15 tys. po korekcie sezonowej — podał federalny urząd zatrudnienia. Analitycy pytani przez Reutera spodziewali się wzrostu o 5 tys.

Francja w 2022 roku wypadła nieźle, Włochy lepiej, a Portugalia najlepiej

Gospodarka Francji wzrosła w ubiegłym roku o 2,6 proc., Włoch o 3,9 proc. mimo złego IV kwartału, a Portugalii o 6,7 proc., najbardziej od 35 lat.

Ostatni jumbo jet dla Atlas Air

Mało dotąd znany amerykanki przewoźnik cargo Atlas Air z Purchase, w stanie Nowy Jork, przechodzi do historii jako właściciel ostatniego samolotu B747 (-8 cargo), który umożliwił dalekie podróże zwykłym ludziom, nie milionerom.

Lepsze nastroje w strefie euro na początku roku

Ocena gospodarki strefy euro poprawiła się w styczniu do poziomu najwyższego od 7 miesięcy, optymizm odczuły wszystkie sektory poza budownictwem, a oczekiwania inflacyjne konsumentów i firm mocno osłabły — wynika z danych ogłoszonych w Brukseli.

Dużo droższa elektryczność dla niemieckich firm

Niemieckie firmy przemysłowe będą w tym roku płacić o 40 proc. więcej za energię elektryczną niż w 2021, ostatnim roku przed rosyjską agresją, z powodu wygasania umów i spóźnionych skutków cen hurtowych — stwierdza opracowanie Allianz Trade.