fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Nowe uprawnienia dla adwokatów i radców przed urzędem patentowym

Fotorzepa
Adwokat i radca prawny zyskają możliwość szerszego występowania przed urzędem patentowym.

Komisja Gospodarki i Rozwoju przyjęła wczoraj sprawozdanie do rządowego projektu zmian w ustawie o własności przemysłowej (druk 3664). Mimo oporu samorządu rzeczników patentowych uznano, że adwokaci i radcowie prawni wiedzą dostatecznie dużo o technicznych i technologicznych aspektach innowacji, by ich dopuścić do pełnienia funkcji profesjonalnego pełnomocnika w postępowaniach dotyczących wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych.

Czytaj także:

– Środowisko rzeczników patentowych argumentuje, że adwokaci oraz radcowie nie posiadają specjalistycznej wiedzy dotyczącej wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych. Tymczasem rzecznicy, przystępując do egzaminu zawodowego, muszą legitymować się wiedzą z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa autorskiego czy kodeksu cywilnego.

Wszystkich tych dziedzin uczą się jednak również aplikanci adwokaccy i radcowscy. Nie ma więc uzasadnienia, by nie móc poszerzyć naszych kompetencji przez urzędem patentowym – uważa adwokat Dariusz Goliński, który bierze udział w procesie legislacyjnym z ramienia Naczelnej Rady Adwokackiej.

Etap legislacyjny: pierwsze czytanie w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA