Taką wykładnię przepisów potwierdził w wyroku z 29 października 2019 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, który zajmował się skargą na podniesienie odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS). Początkowo dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu ustalił Zdzisławie P. odpłatność w kwocie 953 zł miesięcznie, co stanowiło 70 proc. jej dochodu. Rok później wznowił postępowanie i ustalił nową wysokość opłaty. Tym razem kobieta miała płacić za pobyt w DPS aż 2,5 tys. zł miesięcznie.
Powodem zmiany było zaświadczenie z urzędu gminy, które wpłynęło do Ośrodka Pomocy Rodzinie. Na jego podstawie ustalono, że Zdzisława P. posiada gospodarstwo rolne w części 12/32 z 7,8560 ha przeliczeniowych, tj. 2,9460 ha przeliczeniowego. Urzędnicy uznali, że zmianie uległ więc roczny dochód pensjonariuszki DPS-u.
Czytaj także: Sąd: nie można sobie zarezerwować miejsca w DPS
W odwołaniu od tej decyzji kobieta podniosła, że nie...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.