Decyzja administracyjna jest kwalifikowanym aktem administracyjnym, którego wydanie wywołuje skutki w sferze prawa i obowiązków jednostki. Z uwagi na prawną doniosłość takiego rozstrzygnięcia prawodawca przewidział szereg wymogów jakie musi ono spełniać. Uchybienie im może skutkować uchyleniem decyzji przez organ II instancji lub sąd administracyjny. W praktyce kłopotliwy okazuje się wymóg prawnego uzasadnienia decyzji administracyjnej wynikający z art. 107 § 1 pkt 6 kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.) i art. 210 § 1 pkt 6 ordynacji podatkowej (o.p.).
Dwa elementy w ścisłym związkuW utrwalonym orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że dwa zasadnicze elementy decyzji administracyjnej – sentencja i uzasadnienie stanowią jedną i nierozerwalną całość. Ich treść nie może być od siebie niezależna. Oba te elementy pozostają ze sobą w ścisłym związku.
Czytaj także: Kiedy można zaskarżyć uzasadnienie decyzji
Dlat...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.