Sprawa dotyczyła spółki, która w działalności wykorzystuje najnowocześniejsze urządzenia i linie produkcyjne, których obsługa wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu odlewnictwa. Z tego też powodu firma zdecydowała się zatrudnić eksperta w tej dziedzinie. Nowemu pracownikowi udostępniono nieodpłatnie do zamieszkania dom, który był własnością spółki. Zatrudniony pokrywał tylko bieżące rachunki. Firma miała wątpliwości, czy w opisywanym przypadku równowartość czynszu, jako świadczenie w naturze, powinna zostać uwzględniona w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. W ocenie spółki tak. ZUS miał jednak inne zdanie na ten temat. Argumentował bowiem, że przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn. DzU 2017 r., poz. 1949) nie wskazują na zwolnienie tego rodzaju świadczenia ze składek. W efekcie należy je uwzględnić w podstawie wymiaru.
Ile? ZUS wskazał, że punktem odniesienia będzie wysokość czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w konkretnej dzielnicy.
Decyzja ZUS: DI/100000/ 43/1227/2022
Czytaj więcej
NSA nieoczekiwanie orzekł, że z samego faktu zamieszkiwania poza stałym miejscem pobytu nie wynika, że pracownik używa lokalu, w którym został zakwaterowany, w celach służbowych. Tym samym pracownicy uzyskują w ten sposób przysporzenie majątkowe.