Sąd Okręgowy w Warszawie ostrzega adwokatów przed błędami procesowymi

Sąd Okręgowy w Warszawie uczula pełnomocników na prawidłowe składanie wniosków o zwrot kosztów procesu

Publikacja: 05.12.2012 10:55

Sąd Okręgowy w Warszawie uczula pełnomocników na prawidłowe składanie wniosków o zwrot kosztów proce

Sąd Okręgowy w Warszawie uczula pełnomocników na prawidłowe składanie wniosków o zwrot kosztów procesu

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie wystosowała do adwokata Ziemisława Gintowta – dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie pismo z prośbą o przypomnienie adwokatom treści art. 394

2

§ 1

kpc

, który stanowi m.in., iż na postanowienie sądu drugiej instancji o zwrot kosztów procesu zażalenie przysługuje do innego składu tego sądu. Konsekwencją powyższej regulacji jest nieprawomocność orzeczenia Sądu Okręgowego orzekającego jako sąd drugiej instancji co do kosztów procesu w postępowaniu wywołanym apelacją wniesioną od wyroku Sądu Rejonowego.

Powyższa prośba została wystosowana w związku z notorycznym składaniem przez adwokatów wniosków o wydanie tytułów wykonawczych co do orzeczeń sądu drugiej instancji wyłącznie w zakresie rozstrzygnięcia co do kosztów procesu za instancję odwoławczą w sytuacji, gdy nie są one jeszcze prawomocne.

- Wnioski takie są zazwyczaj opłacone i nie mogą być uwzględnione, gdyż są przedwczesne - zaznaczyła w piśmie wiceprezes sądu. - Ich oddalenie generuje ogromną pracę zarówno sędziów orzekających w wydziale odwoławczym, jak również pracowników sekretariatu, których obowiązkiem jest wykonanie odpisów orzeczeń i dokonanie ich doręczeń wszystkim uczestnikom postępowania. Nadto oddalenie wniosku o nadanie klauzuli wykonalności skutkuje brakiem podstaw do zwrotu uiszczonej zazwyczaj opłaty od takiego wniosku - dodała.

Sama zaś adwokatura uznała przedstawione w piśmie zagadnienie za ważne i dlatego poprosiła o zwrócenie szczególnej uwagi na przytoczone błędy postępowania procesowego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo