Będąca aktualnie w okresie vacatio legis ustawa o zmianie ustawy - Kodeks Postępowania Karnego oraz niektórych innych ustaw zawiera w art. 5 istotną nowelizację art. 8 ustawy o radcach prawnych, która umożliwi prowadzenie obron w sprawach karnych tym radcom, którzy wykonują zawód w kancelariach, nie pozostając jednocześnie w stosunku pracy.
W środowisku adwokackim wielokrotnie podnoszono, iż przyznanie tego uprawnienia radcom prawnym jest niekonstytucyjne, bowiem nie są oni przygotowani do prowadzenia spraw karnych.
- W pełni podzielając pogląd o braku kompetencji radców prawnych w tym zakresie, Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach w uchwale z 25 września stwierdziła, że niezależnie od istniejących opinii prawnych w sprawie niewłaściwości Naczelnej Rady Adwokackiej do samodzielnego wnoszenia skargi konstytucyjnej w sprawie, podnoszenie tego argumentu nie byłoby skuteczne wobec TK. Natomiast zmiany w art. 8 ustawy o radcach prawnych (poprzez wprowadzenie „wyjątku" legislacyjnego) ostatecznie zalegalizują możliwość wykonywania przez radców prawnych swojego zawodu w dowolnej formie łącznie, a tym samym wprowadzą stan głębokiej konstytucyjnej nierównowagi uprawnień pomiędzy zawodem adwokackim i radcowskim na niekorzyść adwokatury.
Zdaniem katowickiej izby, zmiany te wręcz zagrożą dalszemu funkcjonowaniu wolnego zawodu prawniczego w Polsce, albowiem usankcjonują przyznanie korporacji radcowskiej uprawnień ewidentnie szerszych od uprawnień, posiadanych przez samorząd adwokacki. Przyznanie tych uprawnień odbierze adwokaturze praktyczną zdolność do dalszego rozwoju, gdyż można się w obecnej trudnej sytuacji rynkowej spodziewać masowego odpływu (zwłaszcza młodych) adwokatów do korporacji radców prawnych, oferującej prawnikom możliwość wykonywania zawodu prawniczego łącznie w formie wolnej i na zasadzie zatrudnienia na umowę o pracę.
Ponadto wspomniana zmiana usankcjonuje tym samym nierówne traktowanie obu zawodów przez prawodawcę i rażąco naruszy zasady równości wobec prawa, zawartej w art. 32 konstytucji.